Jak przetrwać upały z małym dzieckiem?

Letnie dni, to dla wielu osób najbardziej wyczekiwany, po długich ciemnych zimowych wieczorach, czas w roku. Kiedy jednak słupki na termometrach skaczą zbyt wysoko wszyscy szukamy sposobów na chociaż chwilowe ochłodzenie się. Co zrobić jeśli temperatura osiąga trzydzieści stopni a my mamy w domu malutkie dziecko? Jak w bezpieczny sposób przynieść mu ulgę?

Pierwszym aspektem jest odpowiednie ubranie dziecka w upały. Gdy temperatura przekracza 30 stopni trzeba pamiętać o ubieraniu dziecka tylko i wyłącznie w przewiewne, lekkie ubranka z naturalnych materiałów.

 

Najłatwiej dostępne są ubranka z cieniutkiej bawełny, jednak na rynku pojawiają się też ubrania i tekstylia przeznaczone dla dzieci z lnu. Jest to na pewno dobry wybór na upały. W przypadku wysokich temperatur, gdy spędzamy czas z dzieckiem w pomieszczeniach lub w miejscach nie narażeni na promieniowanie słoneczne, dziecko może pozostać w samej pieluszce. Warto jednak pamiętać, że upał może sprzyjać odparzaniu się skóry pod pieluszką – dlatego warto codziennie na pewien czas zdejmować pieluchę i wietrzyć skórę dziecka.

 

Kolejnym aspektem, absolutnie koniecznym gdy wychodzimy w upał z dzieckiem na spacer jest odpowiednia ochrona przeciwsłoneczna. Już na etapie wyboru wózka warto zwrócić uwagę czy materiał z jakiego wykonana jest budka zawiera ochronę przeciwsłoneczną.

 

Konieczna może być również osłona głowy oraz odpowiedni krem z filtrem. Dla małych dzieci za najbezpieczniejsze uznaje się kremy z filtrami mineralnymi o ochronie SPF minimum 30. Podczas spaceru nie należy na budce od wózka zawieszać pieluszki tetrowej. Nie jest ona skuteczną ochroną przed promieniowaniem, a zaburza wentylację i może doprowadzić do przegrzania maleństwa.


W upały trzeba również pamiętać o odpowiednim nawodnieniu dziecka – jeśli karmimy piersią niech nie zdziwi nas częstsza potrzeba przystawienia do piersi oraz fakt, że mleko może wydawać się bardziej rozwodnione. Organizm matki dostosowuje się do potrzeb dziecka i będzie produkował więcej mleka, ale za to bardziej rozwodnionego. W przypadku całkowitego karmienia piersią nie ma więc potrzeby dodatkowego dopajania. Jeśli chodzi o starsze dzieci to powinny one do picia otrzymywać przede wszystkim wodę.


W upalne dni niemowlę powinno być koniecznie kąpane codziennie. Można również schładzać dziecko letnią kąpielą w ciągu dnia.


W lecie coraz częściej spotykamy się z klimatyzacją – zarówno w środkach komunikacji, jak i w biurach czy sklepach. Jest to aspekt, na który szczególnie trzeba uważać. Nadmierne wahania temperatur i przechodzenie z bardzo ciepłego powietrza do pomieszczenia o dużo niższej temperaturze, schłodzonego klimatyzacją może sprzyjać infekcji.

 

Dlatego wychodząc z dzieckiem w upały warto mieć ze sobą lekki kocyk lub pieluszkę do przykrycia, które mogą okazać się niezbędne w pomieszczeniu klimatyzowanym. Jeśli używamy klimatyzacji w swoim samochodzie, którym wozimy dziecko, trzeba pamiętać nie tylko o dostosowaniu ubrania dziecka do niższej temperatury, ale również o regularnym czyszczeniu klimatyzacji – jest to miejsce, w którym mogą zbierać się różnego rodzaju drobnoustroje niekorzystne dla naszego organizmu.

 

 

 

 

2018-08-25