Co czuje dziecko w trakcie porodu?

Poród jest wydarzeniem związanym jest z wieloma skrajnymi emocjami, zarówno dla mamy jak i dziecka. Dla kobiety jest pełen bólu, strachu, ale też radości i spełnienia. Jak czuje się maluch w tym czasie? Czy poród faktycznie jest dla Twojego dziecka traumatycznym przeżyciem? Dowiedz się, jak poród wygląda z punktu widzenia małego człowieka i jak możesz mu ułatwić proces przyjścia na świat.

Dziecko w momencie porodu ma całkiem nieźle rozwiniętą większość zmysłów, stąd doskonale czuje, co się z nim dzieje. Jest świadome zmian jakie zachodzą, odczuwa w tym czasie wiele emocji, tak jak Ty. Nowe otoczenie jest dla niego jednocześnie fascynujące, ale też obce i przez to przerażające.

 

O momencie porodu decyduje przede wszystkim dziecko. To mózg Twojego malucha daje Ci sygnał o tym, że nadszedł już czas. Wówczas w Twoim ciele zachodzi szereg zmian - wydzielane są hormony konieczne do rozpoczęcia akcji porodowej, szyjka macicy się skraca i rozszerza, a w samej macicy zaczynają się pierwsze skurcze.

 

Poród i to, czego mały człowiek doznaje po nim jest zupełnie inne niż to, co dotychczas poznał w łonie matki. Naukowcy stwierdzają, że sam poród jest dla dziecka ogromną traumą i szokiem. Pierwszą ekstremalną zmianą jakiej może doświadczyć Twój maluch, jest zmiana temperatury. W macicy bowiem panuje temperatura średnio o około 10°C wyższa niż na zewnątrz. Ponadto Twoje dziecko dotychczas otulone było wodami, stąd jeszcze boleśniej odczuwa przyjście na chłodny, suchy świat. I stąd również poród w wodzie zmniejsza szok, a także stres dziecka związany z porodem.

 

Kolejną rzeczą - która po urodzeniu może przerazić nowonarodzone dziecko - jest ostre światło. W momencie porodu Twój maluch ma dość słabo rozwinięty wzrok, a dotychczas jedyne sygnały świetlne jakie otrzymywał były bardzo mocno stłumione przez ściany Twojego brzucha. Aby zmniejszyć stres dziecka, warto zadbać o to, żeby w trakcie porodu światła były przygaszone. Wszyscy przecież wiemy. jak nieprzyjemnym uczuciem jest zapalenie mocnej żarówki w środku nocy, gdy nasze oczy przyzwyczajone są do pełnej ciemności…

 

Dźwięki, które docierają do dziecka brzmią kompletnie inaczej gdy tłumione są przez warstwę skóry oraz płyny. Po urodzeniu są one głośniejsze, wyraźniejsze. Mogą być równocześnie przerażające i szokujące. Warto zadbać o to, aby w trakcie porodu zachowywać względną ciszę i rozmawiać, o ile się da - szeptem. Zmniejszymy w ten sposób stres malucha.

 

Kolejnym przerażającym doświadczeniem jest pierwszy samodzielny oddech. Jeśli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, a dziecko rodzi się w terminie, możemy zakładać, że bobas ma całkowicie rozwinięty układ oddechowy i jest gotowy do samodzielnego oddychania. Początkowo jest to jednak dla malucha ogromny stres i wysiłek. Dotychczas wszystko czego potrzebował było dostarczane przez Twój organizm, teraz dziecko jest niezależne i musi samo sobie radzić z oddychaniem, jako podstawową czynnością życiową człowieka.


Stresem trudnym do opisania jest samo przejście dziecka przez drogi rodne. Najpierw odczuwa skurcze, które są jeszcze delikatne i przypominać mogą przyjemny masaż. Na dalszym etapie porodu maluch uciskany jest przez bardzo mocne i prawdopodobnie bolesne skurcze. Momentami ucisk może być tak mocny, że ogranicza dopływ powietrza. Zdarzyć się może, że w tym czasie Twój bobas ze stresu zesztywnieje. Wówczas ważne jest, abyś zachowała spokój, głęboko oddychała i mocno parła. Dzięki temu Twoje dziecko spokojnie i bezpiecznie przyjdzie na świat.

 

Istnieje teoria, że w trakcie porodu dziecko ma czas na przystosowanie się do nowych warunków. Byłoby to wyjaśnieniem, dlaczego cały proces narodzin trwa tak długo. Mogłoby to oznaczać również, że dzieci, które przyszły na świat przez cesarskie cięcie są inaczej przystosowane do warunków, jakie panują poza łonem matki niż dzieci, które przyszły na świat siłami natury. Jest to jednak tylko teoria, niezbadana i niepotwierdzona. Może być więc swego rodzaju uzasadnieniem wielu zachowań i zaburzeń dziecka, ale niekoniecznie musi być prawdą. Nie wiemy na pewno, czy dziecko urodzone siłami natury jest w stu procentach gotowe na przyjście na świat i że jego pierwsza podróż nie będzie szokiem, a nawet traumą…

 

2018-01-28