Jak się przygotować do zaplanowanego cięcia cesarskiego?

Jesteś w ciąży i już wiesz, że zakończy się ona zabiegiem cięcia cesarskiego? Ten artykuł podpowie Ci, jak do tej operacji powinnaś się przygotować, co ze sobą zabrać do szpitala i jak będzie to wszystko po kolei wyglądało.

Kiedy zgłosić się do szpitala?

Jeżeli cięcie cesarskie jest zaplanowane na konkretny dzień, kobieta zgłasza się w wieczór, poprzedzający datę wyznaczonego zabiegu. Jednak są szpitale, gdzie do takiego porodu przyszła Mama przychodzi dokładnie w ten sam dzień rano, kiedy odbędzie się cesarskie cięcie. Dlatego ważnym jest, aby wcześniej zorientować się jakie postępowanie jest w takim przypadku w szpitalu, w którym chcesz rodzić. Takie informacje często podane są na stronach internetowych konkretnych szpitali albo możesz po prostu tam zadzwonić I uzyskać wszelkie informacje.


Co zabrać ze sobą do szpitala na zabieg cesarskiego cięcia?

Oprócz ubrań dla siebie i dziecka, należy pamiętać przede wszystkim o  potrzebnych dokumentach- karcie ciąży, wyniku grupy krwi, dowodzie osobistym oraz całej dokumentacji medycznej z badaniami wykonywanymi podczas całej ciąży. Więcej przydatnych informacji o tym, co należy zapakować i czego NIE należy zabierać do szpitala znajdziesz w artykule: Wyprawka do szpitala. Jak się spakować idąc się „rozpakować”?


Czy należy być na czczo?

Tak, pacjentka w dzień operacji nie powinna nic jeść. Niektóre źródła mówią, że pacjentka po północy w przeddzień zabiegu nie powinna także już nic pić.


Jak wygląda przygotowanie fizyczne do cesarskiego cięcia?

Przyszła Mama, która nazajutrz będzie miała cięcie cesarskie, dostaje specjalny płyn do kąpieli i szpitalną koszulę. Powinna umyć się wieczorem i rano przed zabiegiem. Konieczne jest także ogolenie wzgórka łonowego oraz brzucha (miejsca w którym będzie wykonane nacięcie powłok brzusznych).


Na co zwróci uwagę personel medyczny?

Przede wszystkim wywiad. Przebrana w szpitalną jednorazową koszulę zostaniesz poproszona o przejście na salę porodową lub salę przygotowawczą do operacji. Położne przygotowujące kobietę do operacji będą na pewno ,,zbierały wywiad”.

 

Poproszą o wszystkie potrzebne dokumenty, zapytają czy jesteś na coś uczulona i z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i wątpliwości. W tym samym czasie, położna też założy wkłucie do żyły, pobierze zlecone przez lekarza badania i podłączy kroplówkę z płynami elektrolitowymi dbając o Twoje nawodnienie. W zależności od wskazań może  zostać Ci też podany dożylnie antybiotyk.

 

Często po tym, położna zakłada cewnik do pęcherza moczowego, ale jest to też różnie w zależności od szpitala, ponieważ w niektórych taki cewnik zakładany jest dopiero po Twoim przejściu na salę operacyjną i jest on zakładany dopiero po znieczuleniu.


Bezpośrednio przed wejściem na salę operacyjną zostaniesz poproszona o wypicie paru mililitrów cytrynianu sodu, czyli płynu neutralizującego kwas żołądkowy.


A co po wejściu na salę operacyjną?

Zostaniesz poproszona o wejście na stół operacyjny. Na siedząco z wygiętymi w ,,koci grzbiet” plecami, zostaniesz znieczulona podpajęczynówkowo. Następnie położysz się na plecach na stole operacyjnym z rozłożonymi rękami na boki, na specjalnych do tego przeznaczonych oparciach. Personel medyczny podłączy Ci całą potrzebną aparaturę i zacznie dezynfekować brzuch, jednak tego nie będziesz widzieć, bo Twój brzuch jako pole operacyjne będzie oddzielone specjalnym, jałowym parawanem z serwety.


Lekarz, aby wydobyć Twoje dziecko będzie nacinał kolejne warstwy powłok brzusznych, następnie wydobędzie je z brzuszka, odetnie pępowinę i w zależności od szpitala przekaże położnym i neonatologowi, aby sprawdzili stan zdrowia noworodka lub też położą go od razu na Twoich piersiach. Po wydobyciu łożyska lekarz zszywa kolejne  przecięte wcześniej warstwy zaczynając od macicy a kończąc na skórze a Ty po tym trafiasz na salę pooperacyjną, gdzie zajmują się Tobą dalej położne.


Należy zadbać o to, że gdy trafisz na salę pooperacyjną na oddziale położniczym, noworodek był przy Tobie i o to, byś utrzymywała od pierwszych chwil kontakt skóra do skóry. Jeśli będziesz na tyle słaba i zmęczona, taki kontakt może również kontynuować albo całkowicie na początku Cię w nim zastąpić ojciec dziecka. Maluch kolonizuje się wówczas „domowymi" bakteriami, które dają mu dobry start na przyszłość i adaptują go w nowym środowisku.

 

 

2018-07-20