Czy to poród prawdziwy czy tylko poród pozorny?

Wiele kobiet potrafi bezbłędnie rozpoznać znaki zapowiadające poród. Po prostu, budzisz się i intuicyjnie czujesz, że to już dziś. Wieloródki mówią czasami, że nie da się pomylić tego uczucia z niczym innym. Jednak dla kobiet rodzących po raz pierwszy może to rozpoznanie nie być takie łatwe. Skąd wiedzieć, czy ból i skurcze, które czujesz, to już Twoje nadchodzące dziecko, a nie tylko poród pozorny? Jak odróżnić poród pozorny od prawdziwego?

Przede wszystkim - czym jest poród pozorny? Mamy z nim do czynienia wtedy, gdy w zaawansowanej ciąży, blisko terminu wyznaczonego przez lekarza, kobieta zaczyna obserwować objawy nieco podobne do objawów porodu. Należą do nich bolesne, zwykle nieregularne skurcze, które z czasem mogą nabrać regularności podobnej do skurczów porodowych.

 

W ten naturalny sposób ciało przyszłej mamy przygotowuje się do bliskiego przyjścia na świat dziecka. Dzieje się tak, ponieważ płód układa się główką w kierunku szyjki macicy, a sama szyjka skraca się i rozszerza, żeby już wkrótce mogło się z niej wydostać dziecko. Pod koniec ciąży zmienia się też wydzielina z pochwy. Jej obecność i barwa są kolejnymi czynnikami świadczącymi o tym, czy poród jest pozorny czy prawdziwy.

 

Na krótko przed porodem wydzielina staje się gęstsza i znacznie bardziej obfita. Może mieć lekko różowe zabarwienie. Ma to związek z procesami zachodzącymi w tym czasie w macicy, która przygotowuje się do porodu. Mogą powstawać w niej mikrouszkodzenia naczyń krwionośnych i w ten sposób niewielkie ilości krwi pojawiają się w wydzielinie, lekko ją zabarwiając. Nie należy tego mylić z krwawieniem z pochwy, które jest niepokojącym sygnałem i wskazaniem do natychmiastowego kontaktu z lekarzem.

 

Podczas porodu pozornego najprawdopodobniej zobaczysz wydzielinę w kolorze brązowym, natomiast podczas faktycznego porodu wydzielina jest znowu różowa. Dodatkowo, na początku akcji porodowej odchodzi galaretowaty czop śluzowy, a zaraz po nim wody płodowe. Tutaj należy zwrócić uwagę na barwę płynu. Jeśli jest krwawa, brunatna, lub zielona, trzeba szybko udać się do szpitala, normalnie wody płodowe powinny być bezbarwne lub lekko białe.

 

Wspomniane wcześniej skurcze, traktowane cczasami jako symptomy pozornego porodu, nazywamy skurczami Braxtona-Hicksa lub skurczami przepowiadającymi. Pojawiają się około 20 tygodnia ciąży i mogą być obecne, z różną częstotliwością, aż do samego przyjścia maluszka na świat. Nietrudno odróżnić je od skurczów porodowych. Są nieregularne i mają stałe natężenie bólu, w przeciwieństwie do porodowych, które z czasem robią się coraz bardziej bolesne.

 

Kolejna różnica, to sposób odczuwania skurczów. Kiedy zbliża się moment przyjścia dziecka na świat, skurcze zdają się obejmować cały brzuch, natomiast skurcze przepowiadające są wyczuwalne raczej tylko w okolicy podbrzusza. Czasami wędrują na górę brzucha, potem stopniowo schodzą w dół. Jeżeli jednocześnie czujesz ruchy dziecka, możesz być pewna, że to jeszcze nie jest twój moment. Niezawodnym sposobem na ustalenie, jakiej natury są twoje skurcze, powinna być zmiana pozycji, w której się znajduje twoje ciało. Jeżeli po zmianie pozycji skurcze ustępują, mamy do czynienia z porodem pozornym. W przypadku prawdziwego porodu, ból może trochę zelżeć, ale skurcze na pewno nie znikną.

 

Różnice między porodem pozornym a prawdziwym są, jak widać, bardzo wyraźne. Jeżeli zdarzy się, że wciąż nie będziesz pewna i nie będziesz umiała samodzielnie określić, co się dzieje z twoim ciałem, skoontaktuj się ze specjalistą prowadzącym ciążę.

 

2019-08-31