Pozycje podczas pierwszego etapu porodu

Pozycja porodowa ma wpływ na przebieg całego porodu, jego czas trwania, ale też na samopoczucie przyszłej mamy. Jakie więc są możliwości i zalety odpowiednich pozycji ciała w pierwszym i najdłuższym okresie porodu?

Nie ma jednej, idealnej pozycji porodowej dla wszystkich kobiet. Różnice anatomiczne, progi bólu, rozmiar i ułożenie płodu oraz liczne inne czynniki sprawiają, że nie zawsze to samo ułożenie ciała będzie odpowiednie. Warto więc zdać się na doświadczenie i uwagi osoby odbierającej poród, bo pełen podręcznikowy spis jest znacznie szerszy niż nasz opis.

 

Początkiem aktu narodzin jest pojawienie się regularnych, ale bolesnych skurczów macicy oraz zmiany w szyjce macicy, czyli jej skrócenie i zgładzenie. To podczas etapu rozwierania się szyjki macicy trwa pierwszy okres porodu. Jest on najdłuższą częścią całego wydarzenia, ale też pozwala na najwięcej zmian ułożenia, czy aktywności kobiety. Dosyć często pod koniec pierwszego etapu porodu, kobieta doświadcza nagłego ataku lęku, czy swoistego kryzysu psychicznego. Taka krytyczna, na pewno nieprzyjemna chwila to znak, że skurcze osłabną i rozpocznie się faza parcia.

 

Podczas pierwszej fazy porodu przyszłe mamy często stoją – pozycja pionowa. Mogą wtedy pić wodę, a nawet spożywać drobne przekąski, żeby nie stracić zbyt szybko energii. Jeśli tylko kobieta jest w stanie, to nawet odbywa co chwila króciutkie spacery. O ile to możliwe, nie zaszkodzi również kąpiel w ciepłej wodzie.

 

Popularna jest również pozycja siedząca, do której może posłużyć stołek porodowy, łóżko czy krzesło. Nie powinna ona jednak trwać zbyt długo. Częste zmiany pozycji redukują napięcie wywołane skurczami mięśnia macicy, więc generalnie warto się ruszać na początku porodu, kiedy to wiele delikatnych aktywności jest wręcz wskazanych. Dobrze jest próbować różnych pozycji w czasie pierwszej fazy porodu i znaleźć taką, która okaże się najbardziej komfortowa.

 

Pod koniec pierwszego okresu porodu niektóre kobiety decydują się być na czworaka, czyli przyjąć pozycję w klęku podpartym, pozycję kolankowo-łokciową. Razem z masażem pleców i ramion, stanowi taka zmiana ułożenia ciała moment odpoczynku dla silnie obciążonego kręgosłupa.

 

Chociaż leżenie na plecach wcale nie umożliwia odpoczynku, może nawet w pierwszym okresie wydłużyć czas trwania porodu, to czasami okazuje się najlepszą opcją dla przyszłej mamy. Dla odmiany, żeby skrócić czas trwania porodu, można przyjmować pozycję wykorzystującą siłę grawitacji, jaką jest pozycja kuczna. Wtedy ujście miednicy szeroko się otwiera. Niestety, ból może być wtedy bardziej odczuwalny. Dlatego dobrze jest utrzymać pozycję kuczną pomiędzy skurczami.

 

Zmęczenie pojawi się wcześniej lub później, a wpływ na zmniejszenie jego odczuwania może mieć rytmiczne, wolne kołysanie miednicą w przód oraz tył, czy też z boku na bok i jej delikatne ruchy koliste. Czasami jednak wysiłek jest już na pierwszym etapie tak silny, że warto położyć się między skurczami na boku z poduszką pod nogą. Nie zaszkodzi też już od samego początku pierwszego etapu skupić się na oddechu, gdyż w jakimś stopniu minimalizuje on część niedogodności.

 

Chyba warto też wsłuchać się w samą siebie i szukać wskazówek do ułożenia ciała podpowiadanych przez kobiecą intuicję. Pomyłki można na początku szybko zweryfikować!

 

2019-10-17