Gaworzenie. Co to za etap rozwoju mowy niemowlęcia?

Gaworzenie nie jest jedynym niezrozumiałym sposobem wypowiedzi niemowlaka. To tylko etap i trening kształtowania się umiejętności prawidłowej mowy. Jest to jednak sposób komunikacji brzdąca, który jest najbardziej wzruszający dla jego rodziców.

O tym, że dziecinne gaworzenie to wcale nie jest głużenie i jakie są poszczególne etapy uczenia się mowy przez maluszka, dowiesz się z artykułu Rozwój mowy u niemowlaka. Nauka mówienia. Gaworzeniu warto jednak poświęcić troszkę więcej uwagi. Jest słynne, bo dla większości rodziców brzmi najsympatyczniej spośród różnych dziecięcych sposobów wypowiedzi. Jest też prawdopodobnie najpopularniejszym sposobem mówienia niemowlaka, który jest naśladowany przez osoby dorosłe...

 

Gaworzenie następuje mniej więcej około szóstego miesiąca życia. Oczywiście, jesteśmy różni i ten pierwszy moment pojawienia się dowodów tego etapu komunikacji bywa dla każdej osoby odmienny. Więc możemy się zetknąć z już gaworzącym czteromiesięcznym brzdącem, albo dopiero z rozpoczynającym gaworzenie prawie dwuletnim bobasem. To nasze indywidualne cechy decydują o najwłaściwszym momencie i trzeba ten stan rzeczy zaakceptować. Jeśli jednak mijają kolejne tygodnie po pół roku życia, a bobas nie gaworzy, to warto udać się do specjalisty medycznego. Brak gaworzenia może świadczyć o wielu rzeczach, ale często przyczyny są niegroźne dla zdrowia i rozwoju dziecka. Logopeda może wskazać rodzicom odpowiednie sposoby stymulacji rozwoju mowy ich bobasa.

 

Maluszek naśladuje zachowania najbliższych ze swojego otoczenia, dlatego warto często mówić do dziecka i rozmawiać przy nim z innymi osobami. Jednak pełne poświęcenia naśladowanie gaworzenia przez dorosłych nie przyspieszy momentu pojawienia się tego etapu kształtowania umiejętności mowy u niemowlaka.

 

Dziecko wcześniej już – na poprzednim etapie głużenia - nauczyło się wymawiać samogłoski razem ze spółgłoskami (ba, la). Gaworzenie jest zaś efektem łączenia ze sobą samogłosek, które wspólnie tworzą pierwsze, przypadkowo wypowiadane sylaby (bala, laba, balababa). Prawdą jest, że gaworzenie jest oznaką zadowolenia maluszka, chyba że dziecko samo spędzając czas, w ten sposób go może sobie urozmaica i niekoniecznie wiąże się to w danej chwili z dobrym samopoczuciem bobasa.

 

Ten etap mowy to jednak dowód kształtowania się nowych umiejętności wyrażaia się, a nie tak naprawdę już funkcjonujący sposób komunikacji z otoczeniem przy użyciu głosu. To tylko trening mowy. Wymawiane dźwięki nie mają treści i znaczenia.

 

Jednak istotna dla rodziców może być intonacja, nasilanie się lub słabnięcie gaworzenia! Jeśli dźwięki nabierają mocy, wzrasta poziom intonacji, to prawdopodobnie bobas bardzo usilnie stara się zwrócić na siebie uwagę otoczenia.

 

Gaworzenie świadczy o tym, że dziecko nabiera coraz większej kontroli nad swoimi organami mowy. Potrafi zarządzać już przepływem powietrza poprzez struny głosowe i coraz lepiej radzi sobie w posługiwaniu się językiem i wargami. Jest to, po prostu, przygotowywanie się do rozmowy ze światem.

 

 

 

 

2019-08-15