Kiedy się pojawią ruchy płodu?

Przyszłą mamę w początkach ciąży zastanawia wiele nowych, ważnych kwestii, ale jednym z zagadnień wysuwających się na czoło, jest pytanie, kiedy wreszcie poczuje ruchy płodu w swoim łonie. Odpowiedź nie jest jednoznaczna, więc dla zaspokojenia ciekawości zachęcam do lektury artykułu.

Pierwsze wyczuwalne ruchy płodu przyszła mama może odczuwać na ogół około 20 tygodnia ciąży jeśli jest pierworódką, a kobiety rodzące po raz kolejny między 18, a nawet 16 tygodniem ciąży. Szczuplejsze panie prawdopodobnie szybciej doświadczą ruchu dziecka w swoim łonie niż panie z nadwagą. Prędzej też wyczujesz ruchy płodu, jeśli łożysko masz położone na tylnej ścianie macicy. Jednak ostatecznie o potrzebie wykonania pierwszych, wyczuwalnych ruchów zdecyduje sam płód, nie przejmując się rekomendacjami terminów. Dlatego niektóre panie będą czuły ruch brzdąca już w 15 tygodniu ciąży, a inne dopiero w 22.

 

Gdyby w trakcie 22 tygodnia ciąży nie udało się nadal wyczuć ruchów dziecka, to dobrze jest udać się do lekarza w celu wykonania badania USG. Jednak pamiętaj, że to o niczym niebezpiecznym nie musi świadczyć, jeśli przyszła mama nie potrafi zidentyfikować pierwszych ruchów brzdąca w jej łonie. Tak się, po prostu, zdarza. Początki aktywności dziecka są przecież bardzo subtelne i trudne do wychwycenia.

 

Warto pamiętać, że czas ciąży może wpływać na zmiany w odczuwaniu przez przyszłą mamę ruchów perystaltycznych jelit. Dlatego to, co czujemy w 12 tygodniu ciąży wiąże się prawdopodobnie z naturalną reakcją trawienną w organizmie, a nie aktywnością dziecka. Z drugiej strony, w pierwszych dniach aktywności bobasa też łatwo uznać ją za pracę układu trawiennego, a nie za heroiczne wysiłki maluszka.

 

Zobacz też: 10 faktów o ruchach płodu w łonie matki

 

Początkowe reakcje maluszka następują głównie późnym wieczorem. Można je jako delikatne sygnały wyczuć podczas odpoczynku, siedząc lub leżąc w wygodnej pozycji. Pierwsze ruchy opisywane są przez kobiety jako muśnięcia, mrowienie, bulgotanie czy też wolne lub szybsze delikatne głaskanie od wewnątrz.

 

Nie będą to jednak jeszcze typowe kopniaki płodu. Nie odczujesz też jeszcze wtedy żadnej konkretnej reakcji dziecka na stymulowanie go poprzez dotykanie brzucha lub świecąc na niego latarką. Na takie interakcje trzeba poczekać i da się je z łatwością wychwycić mniej więcej w okolicach 25 tygodnia ciąży. Jest to też czas najbardziej wzmożonej aktywności ruchowej płodu w brzuchu, która na ogół przypada pomiędzy 24 a 28 tygodniem życia płodowego. Bobas jest już wtedy na tyle spory, że mama na pewno poczuje jego ruchy, a z drugiej strony jest jeszcze na tyle mały, że ma odpowiednią ilość miejsca na dowolne akrobacje w brzuchu rodzicielki.

 

Zobacz też: Pierwsze kopniaki czyli o ruchach rozwijającego się dziecka

 

Mniej więcej w 35 tygodniu ciąży, ruchy dziecka staną się znacznie rzadziej oraz coraz słabiej odczuwalne. To naturalne zjawisko dotyczące faktu, że bobas jest coraz większy i dysponuje na ruch coraz mniejszą przestrzenią w matczynym brzuchu.

 

2019-08-01