Znieczulenie podtlenkiem azotu

Znieczulenie podtlenkiem azotu (częściej używana jednak nazwa: Entonox) jest to znieczulenie wziewne, które ostatnimi czasy stało się bardzo popularne i często stosowane na salach porodowych. Czy warto z niego korzystać, a przede wszystkim wypróbować taką metodę łagodzenia bólu podczas porodu, podpowie ten artykuł.

Na pewno niejednokrotnie kobieta, która szuka sposobów na złagodzenie sobie bólu podczas porodu, zainteresuje się informacją co to takiego jest ten znieczulający gaz, podtlenek azotu (Entonnox). Odpowiadając, jest to mieszanina dwóch gazów - podtlenku azotu z tlenem, która zastosowana podczas porodu zupełnie nie szkodzi dziecku.


Jest to też powszechnie stosowana alternatywa dla znieczulenia zewnątrzoponowego i popularnych leków opioidowych. Pomimo, że podtlenek azotu nie eliminuje całkowicie bólu związanego ze skurczami, to sprawia, że są one możliwe do zniesienia, co umożliwia rodzącej zachowanie kontroli przy jednoczesnym zmniejszeniu uczucia lęku.

 

Lek ten zaczyna działać po około 20–30 sekundach, a pełen efekt można uzyskać po upływie dwóch do trzech minut. Mieszanka działa różnie na każdą kobietę (warto więc wypróbować i jeśli kobieta nie czuje, że chodź trochę jej to pomaga, zawsze może przestać z niej korzystać.) Lekko rozluźnia i zmniejsza ból. Metoda jest skuteczna, gdy kobieta wdycha gaz tuż przed skurczem. Wówczas maksymalna jego dawka we krwi wypada w momencie skurczu.


Pacjentka, która wyraża chęć wypróbowania takiego gazu, podpisuje zgodę a następnie położna udziela jej krótkiego instruktażu, jak należy wciągać powietrze poprzez specjalny, jednorazowy ustnik, przez który dochodzi gaz rurką z butli.


Tego typu znieczulenie niewątpliwie ma wiele zalet. Z całą pewnością nie ogranicza swobodnego poruszania się podczas porodu, bo właśnie jest to lek dla kobiet, które chcą zachować kontrolę nad przebiegiem porodu i o ile to możliwe doświadczyć porodu siłami natury.


Gaz nie działa tylko przeciwbólowo, ale też przeciwlękowo i uspokajająco. Nie przedłuża trwania, ani nie ma innego wpływu na poród siłami natury. Nie wpływa też na układ oddechowy, układ krążenia, siłę parcia a co najważniejsze nie wywołuje znanych poważnych działań niepożądanych u noworodka.


Do gorszych stron takiego znieczulenia podczas stosowania u rodzącej, można zaliczyć lekkie oszołomienie podczas podawania, ponieważ nie można jednoznacznie określić jak na daną kobietę zadziała dany lek. Reakcje mogą być różne- od nudności, ospałości, suchości w ustach, aż do mrowienia rąk a zwłaszcza palców. Entonox może wywołać mgliste wspomnienia z porodu. Wadą jest krótkotrwałe działanie, bo pacjentka musi wdychać kolejna dawkę zaraz przy kolejnym skurczu. Należy tutaj także dodać, że podczas wdychania, kobieta nie może się przemieszczać - musi leżeć lub siedzieć.


Dobrze jest też skonsultować z lekarzem chęć użycia takiego gazu przez pacjentkę. Nie jest to lek dla wszystkich. Między innymi nie mogą go stosować kobiety z chorobami takimi jak: odma opłucnowa, odma osierdziowa, niewydolność serca, często po operacjach kardiochirurgicznych czy też u pacjentek z pogorszoną świadomością lub zdolnością do współpracy z położną. Nie podaje się go również, jeśli u kobiety występuje niedobór kwasu foliowego i/lub witaminy B12.


Jak każdy lek, także i ten może wywołać działania niepożądane. W przypadku stosowania tego gazu, może dojść do zawrotów głowy, nudności, wymiotów, uczucia mglistego kontaktu z otoczeniem. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niechcianych skutków ubocznych, należy odejść od stosowania tego środka łagodzenia bólu a rozważyć inne czy to farmakologiczne czy też niefarmakologiczne metody.

 

 

2018-09-19