Wyprawka dla maluszka. Podstawowe rady dla rodziców

Rynek produktów potrzebnych dla dziecka w pierwszych miesiącach życia jest tak duży i zróżnicowany, że czasem trudno podjąć decyzję co naprawdę jest nam potrzebne. To co było marzeniem naszych mam, zmuszonych wychowywać dzieci w czasach pustych półek sklepowych, może stać się przekleństwem współczesnych kobiet, mogących wybierać spośród setek opcji.

Pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, jeśli chodzi o wyprawkę dla noworodka, są ubranka. Warto pamiętać, że te w najmniejszym rozmiarze nie będą nam raczej długo służyć. Szczególnie przy pierwszym dziecku i małym doświadczeniu polecam niekupowanie zbyt dużej ilości ubranek na zapas. Dodatkowe ubranka zawsze można dokupić, a po pierwszych tygodniach życia z maluchem zobaczymy jaki rodzaj ubranek jest dla nas najwygodniejszy w obsłudze.

 

Kolejnym must have każdej mamy jest wózek głęboki i fotelik samochodowy. Oprócz wózka niektóre mamy decydują się na kupno specjalnej chusty do noszenia dzieci. Jeśli chodzi o foteliki to warto sprawdzić, przed kupnem, w jaki sposób fotelik był testowany – to może świadczyć o tym jak bardzo jest bezpieczny.

 

Jeśli chodzi o wózki to dla większości mam, mimo rosnącej popularności chust i nosideł, nadal są one podstawowym sposobem transportu dziecka i królują na chodnikach i w parkach. Coraz częściej jednak spotyka się mamy, które w ogóle nie kupują wózka używając tylko i wyłącznie chust.


Kolejnym niezbędnym zakupem jest wanienka i wszystkie akcesoria do kąpieli. Ze swojej strony polecam w tej kwestii jak największa prostotę, zarówno jeśli chodzi o wybór kosmetyków – im krótszy i prostszy jest ich skład, tym lepiej – jak i wanienki – najprostszy model, bez specjalnego profilowania, okaże się najlepszą inwestycją.


Po kąpieli nadchodzi zwykle czas snu, czyli często najbardziej wyczekiwany przez rodziców moment dnia. Jeśli chodzi o wybór łóżeczka dla dziecka to dostępne jest naprawdę wiele opcji. Jeśli decydujemy się na klasyczne łóżeczko niemowlęce, musimy pamiętać o tym, żeby miało ono opcję zmiany wysokości w zależności od wieku dziecka oraz możliwość wyjęcia dwóch lub trzech szczebelków, aby umożliwić dziecku swobodne wychodzenie, gdy podrośnie.

 

Obecnie dostępne są w sklepach łóżeczka, które rosną razem z dzieckiem i wystarczają nie tylko na pierwsze miesiące życia, ale, po odpowiednim rozłożeniu, także na późniejsze lata. Taki model, mimo wyższej ceny, może w dłuższej perspektywie okazać się bardzo oszczędny. Jeśli nie odpowiada nam klasyczne łóżeczku, możemy zdecydować się na kołyskę. Jej zaletą jest możliwość uspokojenia dziecka poprzez ukołysanie, wadą, to, że starcza na dużo krócej niż łóżeczko, ze względu na mniejsze rozmiary – dziecko szybciej z niej wyrasta. Inną, trochę podobną do kołyski opcją, jest tzw. kosz Mojżesza. Jest to wiklinowy kosz z uchwytami do przenoszenia, który dzięki niewielkim rozmiarom ma zapewniać dziecku bezpieczeństwo i przypominać czas spędzony w brzuchu mamy. Do niektórych koszy można dokupić stojak, dzięki któremu kosz może pełnić funkcję kołyski.


Ostatnim patentem na spanie jest oczywiście spanie razem z dzieckiem, we własnym łóżku. Nie unikniemy wówczas oczywiście kupna łóżeczka, które będzie nam potrzebne chociażby do drzemek w ciągu dnia. Niektóre mamy obawiają się, że podczas snu mogłyby „zgnieść” swoje dziecko.

 

Jeśli masz takie obawy, a mimo to chciałabyś spać razem ze swoim dzieckiem, to pomocne może być dla ciebie specjalne gniazdko/kokon dla noworodka. Dostępne są w sprzedaży kokony z wbudowanymi małymi materacykami, które można swobodnie wstawić do swojego dużego łóżka.


Poza łóżeczkiem, do spania dla dziecka, nie potrzebujemy zbyt wiele gadżetów. Warto zainwestować w wygodny śpiworek albo miękką kołderkę lub kocyk. Swobodnie można sobie odpuścić kupno poduszki ponieważ nie jest ona zalecana dla noworodków.


Podstawowe produkty wyprawkowe, takie jak łóżeczko, czy wózek są z pewnością znane wszystkim kobietom oczekującym narodzin swojego dziecka. Z pewnością można rozważyć różnego rodzaju alternatywy takie jak na przykład chusta do noszenia dzieci.

 

Polecam jednak szczególną rozwagę w kupowaniu różnego rodzaju gadżetów, takich jak podgrzewacze do mokrych chusteczek czy specjalne kosze na zużyte pampersy. Nie zawsze okazują się one ułatwieniem, więc warto zastanowić się czy na pewno chcemy na nie wydawać pieniądze.

 

2018-01-10