Wygląd noworodka w pierwszym dniu po porodzie

Zaraz po urodzeniu doskonale widać na ciele dziecka liczne pozostałości po etapie życia płodowego oraz wysiłku, jaki bobas przeszedł w trakcie porodu. W kilka dni dziecko pozbędzie się większości tych cech. Poznaj kilka charakterystycznych faktów o ciele noworodka zaraz po porodzie.

Po przyjściu na świat, na maluszku spocznie wzrok rodziców, mniej lub bardziej cierpliwie wyczekujących jego narodzin. Czy twarz maluszka, który przyszedł dopiero co na ten świat, jest piękna? Czy kształt główki i kolor skóry mogą być zaskakujące?

 

Głowa bobasa tuż po porodzie jest nieco wydłużona, wręcz stożkowata. Dzięki temu jeszcze nie zrośnięta czaszka maluszka łatwiej przeprawiła się przez kanał rodny. W przypadku wąskiego kanału rodnego, kości czaszki maluszka zachodzą jedna na drugą. Dlatego główka może być wydłużona i na dodatek spiczasta. Na czubku głowy pojawia się charakterystyczne przedgłowie, które po kilku lub kilkunastu dniach zniknie bezpowrotnie.

 

Oczy wyglądają jak dwie małe szparki, otoczone zapuchniętymi mocno powiekami. Narząd wzroku dziecka znajdował się jeszcze niedawno w półmroku matczynego łona, dlatego oczy maluszka są zabezpieczone przed bezpośrednim działaniem światła. Wprawne matczyne oko może jednak dostrzec, że białko oka maluszka jest zaraz po porodzie silnie zaczerwienione. Wystarczy wspomnieć dopiero co przebyte skurcze, żeby domyślić się, jak to właśnie one ściskały i wypychały z maminego brzucha malutki, dziecięcy organizm.

 

Dla mamy i taty może być też zaskakujący wygląd skóry dziecka na całym jego niewielkim ciele. Jest to cienka błona, z wyraźnie zarysowaną siatką naczyń krwionośnych i posiada często czerwony, czy też różowy odcień.

 

Zdarza się, że niektóre maluchy przychodzą na świat z efektem tzw. skóry praczki, czyli mocno i równomiernie pomarszczoną, jak po długim moczeniu. Na ogół zauważalne jest też owłosienie, zmieszane z mazią płodową. Włoski porastające całe ciało noworodka zanikają samoistnie po pewnym czasie.

 

W niektórych miejscach, szczególnie na buzi lub na kończynach maluszka, skóra jest wyraźnie sina. Winny temu jest jeszcze nie pracujący doskonale układ krążenia krwi w organizmie noworodka.

 

Bobas przychodzi na świat na ogół z ciemnymi włosami na głowie, które po pewnym czasie wycierają się. Wtedy wyrastają nowe włosy, których ilość jest mocno zróżnicowana u poszczególnych dzieci.

 

Przenikanie hormonów przez łożysko matki do organizmu malucha powoduje czasami na jego ciele niewielkie wysypki, lub małe pryszcze oraz krostki widoczne zaraz po porodzie. Bez względu na płeć, noworodki zaraz po przyjściu na świat charakteryzują wyraźnie napuchnięte gruczoły piersiowe.

 

Cechą wspólną wszystkich wyżej opisanych zmian jest to, że znikną w ciągu kilku dni lub kilku tygodni.

 

2019-12-15