Wpływ pełni Księżyca na poród i dziecko

Dziś nieco inny temat! Faza Księżyca w przekonaniach ludowych, ale nie tylko, ma wpływ na funkcjonowanie człowieka - jego zachowanie, sen, ilość popełnianych samobójstw, ale też płodność i poród. W przeszłości wierzono nawet w wampiry, wilkołaki i wiele innych nadprzyrodzonych zjawisk związanych z Księżycem. Mówi się, że w trakcie pełni rodzi się najwięcej dzieci. Krążą też plotki, iż niektóre położne nie biorą dyżurów w noce, które przypadają w pełnię - aby uniknąć nadmiaru pracy. Czy te przekonania mają jakiekolwiek uzasadnienie, czy może są to tylko astrologiczne brednie?

Księżyc od zawsze brany był pod uwagę w kontekście funkcjonowania człowieka. Jest to oczywiste ze względu na jego wpływ na wody w morzach i oceanach, ale też na nawodnienie roślin i krążenie w nich soków. Człowiek, jak wiadomo aż w 80% składa się z wody. Czy więc faza Księżyca może nie mieć na nas wpływu? W końcu nawet standartowy cykl płodności kobiety wynosi 28 dni, a więc tyle co cykl faz Księżyca. Kalendarz ciążowy również liczony jest na dwa sposoby - solarny i lunearny.

 

Aby potwierdzić przesądy dotyczące znacznie większej ilości porodów w czasie pełni, naukowcy już w latach 50. zajęli się badaniem tego zjawiska. Ówczesne badania potwierdziły tę tezę. Niestety, jak dotąd jako jedyne. Żadne późniejsze merytoryczne badania nie udowodniły, że Księżyc wpływa na poród.

 

Badań uzasadniających wpływ Księżyca na czas porodu było kilka. Przykładem jest eksperyment przeprowadzony przez australijskich naukowców między 1975 a 2003 rokiem. Przez 28 lat monitorowali oni ilość porodów w czasie pełni, ale badanie nie wykazało żadnego związku między fazą Księżyca a ilością porodów.

 

Zjawiskiem zainteresowali się również naukowcy ze Stanów Zjednoczonych. Na przełomie wieku przeanalizowali aż 536 tysięcy porodów w Karolinie Północnej. Tu również nie zauważono anomalii w ilości rodzonych dzieci podczas pełni Księżyca.

 

Poza doniesieniami o dużej ilości porodów w czasie pełni Księżyca, mówi się również o specyficznym charakterze urodzonych o tej porze dzieci. Są one pełne twórczej energii, ale też chaosu. Mają rozwiniętą fantazję, wiele celów, do których osiągnięcia nie dążą ze szczególną wytrwałością.

 

Podobno też dzieci urodzone w czasie pełni Księżyca są zafascynowane wszystkim co ich otacza, a w przyszłości charakteryzują się szeroką gamę zainteresowań. Są niecierpliwe, nie lubą zasad i trudno utrzymać nad nimi kontrolę.

 

Mimo, że badania nie potwierdziły wpływu Księżyca na porody ani na charakter dziecka urodzonego w czasie pełni i są to raczej mądrości z zakresu astrologii, wiele z nich i tak jest dostrzeganych w życiu.

 

2018-01-13