Tęczowe dzieci. Potomstwo, które przybywa po stracie

Nie można przewidzieć lub powstrzymać rozpoczętego poronienia. Dlatego często, obok smutku i bólu, towarzyszy temu doświadczeniu poczucie niesprawiedliwości. Dlatego przyjęło się twierdzić, że przybyły po ponurym czasie straty potomek jest tęczowym dzieckiem.

Tęczowe dziecko jest potomkiem, które przybywa na świat po wcześniejszym poronieniu. Maleństwo swoim przybyciem wnosi więc do życia rodziców ogromną nadzieję i radość, ale gdzieś w tle może być wciąż żywe poczucie straty.

 

W społeczności rodziców po poronieniu funkcjonuje określenie tęczowych dzieci, dla określenia bobasów, które przyszły na świat po poronieniu czy obumarciu płodu. Czasami nawet ta umowna nazwa jest rozszerzana na potomstwo narodzone z bardzo trudnej, mocno zagrożonej ciąży. Czas burzy, niepewności, często bólu i lęku i obaw mija, gdy na świecie zjawia się niczym tęcza, upragnione maleństwo.

 

Poronienie oznacza zakończenie ciąży i obumarcie zarodka lub płodu przed końcem 22. tygodnia. W ten sposób może być przerwanych niemal 60 % poczęć, a to dlatego, że poronienia często mają miejsce, zanim kobieta dowie się o tym, że jest w ciąży. Zdarza się, że objawy poronienia bez specjalistycznej diagnozy uważa się za spóźnioną miesiączkę.

 

Przerwanie ciąży przez poronienie następuje na ogół w pierwszym trymestrze. Jak się okazuje, spośród potwierdzonych ciąż w ten niefortunny sposób będzie zakończonych ponad 15%. Analizując przedział od początku czwartego miesiąca do końca szóstego miesiąca poronienie następuje już tylko w jednej na pięćdziesiąt ciąż.

 

Poronienie nie przekreśla możliwości dalszego starania się o dziecko. W opinii niektórych psychologów i samych rodziców tęczowe dzieci sprawiają swoimi narodzinami, że rodzicom w dużej mierze udaje się wyjść ponad cierpienie, wywołane stratą. 

 

Ciąża po poronieniu jest bardzo trudna dla kobiety, to stan niepewności i często bardzo dużej uwagi połączonej z lękiem. Badanie i konsultacje wiążą się z oczekiwaniem najgorszego - bo wcześniejsze doświadczenia już wywarły określony wpływ na przyszłą matkę. Często w kolejnej ciąży po poronieniu kobiety są nadwrażliwie wyczulone na każdy niepokojący objaw, a nawet reagują stresem na typowo fizjologiczne zmiany. Oczywiście, ciąża i reakcje w tym czasie przyszłej mamy to stany za każdym niepowtarzalne i tego typu zachowania nacechowane ogromna wrażliwością wcale nie muszą wiązać się z wcześniejszym poronieniem. Jednak możemy zdać sobie sprawę, jak wielkie nadzieje pokładane są w ciążę po poronieniu.

 

Z drugiej strony, już samo oczekiwanie na tęczowe potomstwo niesie ogromną nadzieję i daje poczucie, że świat wraca do normalności. Tęczowe dzieci są dowodem, że nie można się poddawać, bo po burzy świat może jeszcze być pełen najpiękniejszych barw! 

 

2021-08-02