Sztuczne karmienie niemowląt. Jak się do niego zabrać?

Choć wszyscy wiemy, że najlepszym dla dziecka pokarmem jest mleko jego matki, to nie zawsze karmienie naturalne jest możliwe. Powodów może być wiele, ale jeśli decyzja już zapadła i wiemy, że nasze maleństwo będzie karmione sztucznie, warto dowiedzieć się jak, pod względem praktycznym, zorganizować sobie karmienie.

Podstawową rzeczą jest wybór mleka modyfikowanego - warto omówić podjętą decyzję z pediatrą. W przypadku ryzyka wystąpienia u dziecka alergii, konieczne może być stosowanie mleka hipoalergicznego. Białko w mleku hipoalergicznym jest dostosowane tak, żeby zmniejszać szansę uczulenia dziecka. Gdy alergia u maluszka wystąpi, konieczne może być stosowanie specjalistycznych mieszanek – lekarz powinien wówczas wskazać odpowiedni preparat.

 

Jeśli dziecko ma problemy z refluksem, które powodują nieprawidłowe przybieranie na masie, konieczne może być zastosowanie specjalnie zagęszczonego mleka sztucznego, które zmniejszy ryzyko ulewania. Taki preparat powinno się jednak wprowadzać po konsultacji z lekarzem i pod jego kontrolą. Nie każde bowiem ulewanie jest przesłanką do stosowanie mleka zagęszczonego.

 

Gdy karmimy piersią nie musimy troszczyć się o wiele spraw – mleko jest zawsze dostępne, w odpowiedniej temperaturze i „opakowaniu”. Jeśli chodzi jednak o przygotowywanie i przechowywanie mleka sztucznego, to musimy przestrzegać kilku zasad, które zapewnią czystość sporządzanego posiłku.

 

Po pierwsze, porcja mleka zawsze powinna zostać przygotowana tuż przed jej użyciem i jeśli nie zostanie w całości zużyta, to należy resztę mleka wylać. Przygotowanego, rozpuszczonego mleka nie powinno się przechowywać ani transportować nawet w termosach. Najprostszym więc rozwiązaniem, na wypadek konieczności wyjścia z domu z dzieckiem w porze karmienia, jest zabranie ze sobą przegotowanej ciepłej wody w termosie, która umożliwi sporządzenie świeżej porcji mleka wtedy, kiedy będzie to potrzebne. Ważnym jest, szczególnie u noworodków, precyzyjne odmierzanie ilości proszku. Można kupić specjalne pojemniczki umożliwiające transport odmierzonej wcześniej ilości – zapewni to zalecaną ilość składników odżywczych w porcji mleka niezależnie od sytuacji.


W przypadku karmienia sztucznego warto zwrócić uwagę na dobór butelki ze smoczkiem, który będzie jak najbardziej podobny kształtem do kobiecej piersi. Możemy wybierać spośród wielu rodzajów smoczków, również takich, które mają działanie antykolkowe. Dobrze jest przyjrzeć się ofercie dostępnej na rynku i świadomie wybrać butelkę i smoczek, które będą jak najlepiej wspierały nas i nasze dziecko w karmieniu.

 

W kwestii butelek ważnym aspektem jest również zachowywanie ich w czystości – można zaopatrzyć się w gadżety ułatwiające nam to zadanie takie jak specjalne szczotki do butelek, płyny do mycia pozbawione zbyt silnych detergentów, ociekacze, a także domowe sterylizatory do butelek i smoczków. Niektóre mamy inwestują również w podgrzewacze do butelek. Pamiętajmy, żeby zawsze przed podaniem mleka dziecku, sprawdzić temperaturę pożywienia.


Karmienie butelką dziecka można sobie ułatwić i wdrożyć w nie tak, żeby to zadanie nie sprawiało nam zbyt wielu trudności. Jeśli stoimy przed taką koniecznością nie zamartwiajmy się na zapas, tylko postarajmy się zorganizować karmienie w sposób najbardziej dla nas optymalny.

 

 

2018-10-17