Seks w czasie ciąży. Czy jest się czego obawiać?

Kobiety w XXI wieku coraz bardziej świadome są swojej seksualności. Znają potrzeby wynikające z ich cielesności. Współżycie z partnerem nie jest już tylko powinnością w związku, ale obustronnym zbliżeniem, które ma satysfakcjonować obojga partnerów. Czy jednak również w czasie ciąży?

Ciąża jest okresem, który niesie ze sobą wiele zmian, nie tylko fizycznych, ale także psychicznych i hormonalnych, które mogą znacząco wpłynąć na życie seksualne.


Współżycie w ciąży dla wielu jest wciąż wstydliwym tematem. Kobiety nie pytają swoich lekarzy prowadzących, czy położnych o zalecane w ciąży pozycje, higienę stosunku, przeciwskazania do jego odbycia i różnice wynikające z czasu trwania ciąży.

 

Po pierwsze: Przeciwskazania


O nich na pewno poinformuje Cię lekarz.


Zagrażający poród przedwczesny - jeżeli jeszcze nie nadszedł czas na przyjście na świat Twojego maluszka, a stwierdzono u Ciebie przedwczesne skurcze, bądź rozwieranie się szyjki macicy, współżycie będzie zakazane.

 

Poprzez seks macica zostaje pobudzona do skurczów, a w spermie znajdują się prostaglandyny, które mogą zainicjować rozpoczęcie się akcji porodowej. Tak samo zakazane będą pieszczoty piersi, gdyż stymulowanie brodawek sutkowych powoduje wytwarzanie się oksytocyny, kolejnego hormonu odpowiedzialnego za rozpoczęcie się akcji skurczowej.


Przodujące łożysko - pod tą tajemniczą nazwą kryje się złe umiejscowienie łożyska w macicy, które zamiast powstać na tylnej, przedniej lub bocznej ścianie macicy, tworzy się tuż przy ujściu wewnętrznym macicy.

 

Najczęściej objawia się ono krwawieniami z pochwy. Ciąża zakończona będzie cesarskim cięciem. W takim wypadku zakazany jest seks pochwowy, ze względu no możliwość powstania krwawienia.


Infekcje intymne - stanowią czasowe przeciwskazanie (do czasu wyleczenia infekcji, oraz jeżeli takowa wystąpiła, zaleca się ograniczenie współżycia na 6 tygodni przed porodem). Objawami infekcji są pieniste, cuchące, białawoszarawe lub zielone upławy z pochwy, a także ból podczas stosunku, swędzenie lub/i pieczenie okolic intymnych.

 

Infekcje (nie tylko te w okolicach krocza) stanowią zagrożenie dla rozwoju dziecka, dlatego po zaobserwowaniu wyżej wymienionych objawów, niezwłocznie należy zgłosić się do ginekologa. Leczenie powinno objąć zarówno kobietę, jak i partnera. Po wyleczeniu można wrócić do aktywności seksualnej.


Jeżeli Twoja ciąża przebiega prawidłowo, nie musisz mieć obaw o wpływ zbliżeń na stan zdrowia maluszka.


Po drugie: Zaakceptuj swoje ciało. JEST PIĘKNE!


To właśnie w Twoim brzuchu, tuż pod Twoim sercem, rozwija się nowe życie. Nie bez powodu mówi się, że kobieta w ciąży promienieje. Sfera psychiczna podczas ciąży, a zwłaszcza jeżeli chodzi o seksualność, jest niezwykle ważna.

 

Brak akceptacji zmian w swoim ciele, niskie poczucie własnej wartości, znikome wsparcie ze strony partnera często są przyczyną gorszego samopoczucia, a co za tym idzie, zmniejszenia libido i chęci na seks.

 

Seks przestaje sprawiać przyjemność, a jest jedynie sposobem na zaspokojenie potrzeb partnera. Kobieta, która czuje się dobrze ze swoim ciałem, a właściwie ze zmianami jakie w nim zachodzą, jest atrakcyjna dla samej siebie, a przez to również dla partnera i otoczenia.

 

Po trzecie: Higiena


Podczas rozwijającej się ciąży zmienia się środowisko w pochwie, przez co łatwiej o zakażenia. Dlatego ważnym jest, aby zarówno partnerka (poprzez podmycie się), jak i partner, utrzymywali odpowiednią higienę w okolicach intymnych, zwłaszcza przed stosunkiem.

 

Aby uniknąć zakażenia, polecane jest także stosowanie prezerwatyw, które w tym przypadku będą stanowiły skuteczną barierę dla bakterii, wirusów i grzybów.

 

Po czwarte: Pozycje


Tutaj już należy dokonać podziału dopuszczalnych pozycji seksualnych ze względu na rosnący brzuszek.


Na początku ciąży dobór pozycji jest dowolny. Ważne, aby przyszła mama czuła się komfortowo i bezpiecznie. Na dodatek warto wspomnieć, iż okolice intymne stają się wrażliwsze niż przed ciążą, co pozwala na odczuwanie większej ilości doznań.


Brzuszek z każdym dniem rośnie, przez co wybór w II i III trymestrze staje się trudniejszy. Najczęściej pary wybierają takie ustawienia, gdzie brzuch nie jest uciskany, a kobieta nie odczuwa dyskomfortu związanego z tkliwością piersi. Polecanymi w tym okresie ciąży są pozycje: na stojąco, na boku, klasyczna oraz gdy kobieta siedzi na leżącym na plecach partnerze.

 

Ciąża to magiczny czas, kiedy partnerzy stają się jeszcze bliżsi sobie. Dzięki temu możliwe jest odkrywanie seksu na nowo, pełnego nowych wrażeń i uczuć. Jeżeli nie ma przeciwskazań, nie trzeba z niego zrezygnować. Dobre samopoczucie mamy wpływa na prawidłowy rozwój dziecka.

 

2016-05-23