Położna w Anglii. Jak ważny jest poziom języka obcego na emigracji?

Komunikacja jest niezmiernie ważna. Zwłaszcza ta międzyludzka. Na niej opiera się cały współczesny świat. Dopiero wraz z jej zakłóceniami dostrzegamy potęgę wymiany informacji.

Jak wiele znaczeń kryje w sobie komunikacja? Zaczynając od nas samych, komunikowania się mózgu za pomocą nerwów z resztą ciała, komunikacja zwierząt czy komunikacje społeczną, jak przejazdy miedzy miastami oraz stosunki międzynarodowe utrzymywane przez poszczególne państwa świata.

 

Przekazywanie informacji z jednego punktu do drugiego było tematem licznych rozważań i badań wiele lat temu przez filozofów oraz fizyków.

 

Dlaczego komunikacja jest tak ważna? Ponieważ bez odpowiedniej komunikacji nie ma właściwego efektu. Większość konfliktów ma swoje źródło w braku właściwej komunikacji.
 
Jak to ma się do mojego tytułowego pytania? Czy posiadany poziom języka jest ważny przy emigracji? Odpowiedź wydaje się bardzo prosta, ale zapewniam, że możecie się zdziwić!

 

Jestem pewna, że wiele osób spotkało się ze stwierdzeniem: Jedź zagranicę do pracy, nie martw się o znajomość języka, bo nauczysz się bardzo szybko mówić będąc tam. Albo: Jest tylu Polaków w Anglii i wielu z nich nie mówi dobrze po angielsku. Ja spotykam się z tym stereotypem bardzo często.

 

Nie chodzi mi o to, żeby zatrzymać kogoś w kraju i powstrzymać przed decyzją o wyjeździe. Chcę wyjaśnić, jak ważna jest odpowiednia komunikacja w pracy zawodowej. Oczywiście, na pewno są zawody przy których umiejętności językowe nie muszą być zaawansowane, żeby móc dobrze wykonywać swoje obowiązki.

 

Ale przy pracy w zawodach medycznych komunikacja jest najważniejsza. Ponieważ juz nie tylko odpowiadamy za siebie, ale również za pacjentów, którzy chcą czuć się bezpiecznie.

 

Z pewnością słyszeliście o tym, jak Anglia poza swoimi granicami desperacko szuka potrzebnych do pracy pielęgniarek. Ułatwiono niezbędną rejestrację w NMC i możliwość pracy juz przy pierwszym etapie rejestracji w NMC, bo – przypomnę – istnieją trzy etapy rejestracji w NMC. Tak więc mając pierwszy etap rejestracji w NMC za sobą, posiadając już tak zwany PRN number można rozpocząć pracę zawodową, Często niektóre pielęgniarki na tym etapie mogą mieć słabą znajomość języka angielskiego.

 

Poznałam w ostatnich miesiącach kilka włoskich pielęgniarek, z którymi ciężko było się skomunikować, co powinno być w szpitalu raczej czymś rzadko spotykanym, zważając na bezpieczeństwo pacjentów. Czy te dziewczyny utrzymają się w swoim zawodzie w Anglii? Kto będzie z nimi chciał pracować i jaką mają szansę na karierę?
 
Poziom języka jest bardzo ważny nie tylko w zawodach medycznych. Jeśli znasz biegle język angielski możesz starać się o dużo lepszą pracę, nawet nie posiadając wykształcenia. W Anglii system pracy zupełnie różni się od tego w Polsce.

 

Bardziej niż wykształcenie liczy się w Anglii doświadczenie. Wiadomo, że jeśli posiadasz doświadczenie plus wykształcenie - to jest to kombinacja idealna. Ale już z samym doświadczeniem i biegłą znajomością języka angielskiego możesz zajść bardzo wysoko po szczeblach kariery.

 

Poza tym warto znać dobrze język dla nas samych, dla naszego samopoczucia i komfortu pracy. Kiedy wiemy o czym ludzie mówią dookoła nas, to czujemy się spokojniej, bezstresowo.

 

Z drugiej strony - Polacy na obczyźnie to często spotykane zjawisko. Zawsze się znajdzie ktoś, z kim można się zaprzyjaźnić, wyjść po pracy i liczyć na pomocną dłoń rodaka.

 

Istnieją Polacy którzy mieszkają w innych krajach ponad dziesięć lat i nie znają dobrze języka lokalnego - to jest często spotykane. Ale warto zbalansować swoje życie na poziomie komunikowania się różnymi językami po to aby je ułatwić i stworzyć sobie szansę na rozwój. Poziom znajomości języka na obczyźnie to klucz i to zależy od ciebie, jaki klucz wybierzesz.

 

>>> Położna w ANglii. Anna Jędrasiak > Rejestracja w NMC w Wielkiej Brytanii >

 

>>> Położna w Anglii. Anna Jędrasiak > Podjęcie decyzji o wyjeździe >

 

>>> Położna w Anglii. Anna Jędrasiak > Biografia >

 

 

2015-08-31