Połóg po cesarskim cięciu

Połóg wygląda i przeżywany jest przez matkę nieco inaczej, kiedy poród dziecka nastąpił poprzez cesarskie cięcie, a nie w sposób naturalny. Co więc warto wiedzieć o poporodowych dolegliwościach występujących po operacji cesarskiego cięcia? Jak sobie z nimi radzić?

Po cesarskim cięciu możesz odczuwać dyskomfort związany z zastosowanym podczas operacji znieczuleniem, bez względu na jego typ. Ustępujące znieczulenie może ujawnić większy lub mniejszy ból w okolicach rany. Mogą też pojawić się krótsze lub dłuższe bóle głowy, pleców, drżenie lub drętwienie ciała i kończyn. Warto więc, żebyś dobrze poznała jeszcze przed porodem skutki uboczne znieczulenia, któremu zostaniesz poddana podczas cesarskiego cięcia.

 

Może też nie być łatwo po porodzie wstać z łóżka, chociaż zaleca się, żeby podnosić się po cesarce jak najwcześniej, o ile nie ma do tego żadnych przeciwwskazań. Dobrze jest w niedługim czasie po operacji usiąść na łóżku i wstać z niego. To naturalnie przeciwdziała ewentualnym zakrzepom i zatorom. Cesarskie cięcie jest operacją polegającą na przecięciu powłok brzusznych i macicy, więc bolesny dyskomfort może towarzyszyć przez pewien czas po porodzie.

 

Zawroty i bóle głowy, ogólne osłabienie organizmu, czy też brak czucia w kończynach nie tylko utrudniają wykonanie pierwszych kroków, ale mogę też negatywnie wpływać na stan emocjonalny świeżo upieczonej mamy. Warto znaleźć się więc wtedy w kręgu zainteresowania przez osoby nam bliskie oraz przez specjalistów okołoporodowych.

 

Bóle głowy, powłok brzusznych i bóle piersi związane z nawałem mlecznym rozdrażniają, a brak pomocy wprawia młodą mamę w poczucie bezsilności. Może wystąpić u mamy baby blues (smutek poporodowy), który zaczyna się 5-6 dnia po porodzie i na ogół trwa od 10 do 14 dni. Powyżej 14 dni występowania symptomów smutku poporodowego diagnozuje się depresję poporodową. Najważniejsze jest wówczas wsparcie bliskich, niesiona przez nich matce pomoc i zaangażowanie. Poczucie bezpieczeństwa i zaufania jest podstawą do radzenia sobie z problemami emocjonalnymi..

 

Po cesarskim cięciu może wystąpić krwawienie z dróg rodnych. Tego typu krwawienie występuje u kobiet zarówno po porodzie siłami natury, jak i po zabiegu cesarskiego cięcia. Towarzyszyć krwawieniu mogą bóle podbrzusza i dyskomfort. Macica wraca do swoich rozmiarów sprzed ciąży, obkurcza się i oczyszcza z pozostałości po porodzie. Krwawienie z dróg rodnych po operacji cesarskiego cięcia czasami wiąże się z mniejszą porcją wydalanych odchodów popołogowych niż ma to miejsce po porodzie naturalnym.

 

Kobieta po cesarskim cięciu nie może początkowo nic dźwigać, a nawet nie zbyt długo samodzielnie trzymać noworodka podczas karmienia piersią. Pomocne mogą okazać się jej w takich chwilach różnego rodzaju udogodnienia, jak poduszki lub koszule do karmienia. Lub pomoc najbliższych osób.

 

Pamiątką po cesarskim cięciu jest nie tylko narodzone dziecko, ale również blizna na ciele mamy. Rana i blizna może przez pierwsze dni boleć, a następnie przez kilka tygodni swędzieć. To naturalna reakcja organizmu, jednak wraz z gojeniem się blizny, dolegliwości będą stopniowo zanikać.

 

Ranę należy zabezpieczać opatrunkiem i utrzymywać ją w czystości. Ślad po cesarce szybciej będzie się goić, jeśli zapewnisz mu dostęp powietrza. Przydatna może być siateczkowa bielizna poporodowa. Zakładaj luźne, obszerne rzeczy, które nie urażą rany, a potem nie uszkodzą świeżej blizny.

 

Warto zadbać o bliznę po operacji cesarskiego cięcia. Skuteczną terapię wszystkich rodzajów blizn zapewni seria produktów marki Sutricon. Na zagojonej bliźnie po cesarce można zastosować cienkie plastry silikonowe Sutricon, wpływające na szybsze zagojenie blizny, jej rozjaśnienie oraz zmniejszające uczucie swędzenia i ciągnięcia skóry.

 

2018-01-18