Pierwsze kopniaki czyli o ruchach rozwijającego się dziecka

Dla każdej mamy pierwsze odczuwalne ruchy dziecka to niezwykłe przeżycie. Tym bardziej, gdy widać je przez powłoki brzuszne. „Kopniaki” i wypinanie się maleństwa może stanowić powód do ogromnego szczęścia. Najczęściej świadczą one o jego dobrostanie. Kiedy należy się spodziewać pierwszych ruchów? Czy wraz z mijającymi tygodniami ciąży ruchy mogą nie być już tak częste? Na co zwracać uwagę? Kiedy udać się do lekarza? Na te, oraz wiele innych pytań, odpowiedzi znajdziecie w tym artykule.

Pierwsze ruchy dziecka pojawiają się już w życiu płodowym (około ósmego tygodnia ciąży), kiedy to przy równocześnie rozwijającym się układzie nerwowym, kostnym i mięśniowym powstają pierwsze niekontrolowane machnięcia rączką, czy nóżką.

 

Natomiast pierwsze odczuwalne przez mamę ruchy maleństwa pojawiają się u kobiet w okolicach 20. tygodnia ciąży (u mam będących w pierwszej ciąży) lub w okolicach 16. tygodnia (u mam będących w kolejnej ciąży). Najczęściej „kopniaki” dziecka mylone są z ruchami perystaltycznymi jelit.


Ruchliwość dziecka wzrasta aż do 32. tygodnia ciąży, potem powinna utrzymywać się na stałym poziomie. Maluch, zupełnie tak jak dorosły człowiek, ma swój rytm dnia, który mama po pewnym czasie zna na pamięć. Najczęściej jest on zupełnie odwrotny do naszego i ku niezadowoleniu mam dzieci największą aktywność wykazują wieczorem i w nocy.

 

Maleństwa także potrzebują snu, dlatego najczęściej na około 20- 40 minut przestają się wiercić, dając tym samym mamie chwile odpocząć. Zbliżając się do terminu porodu czas drzemki może wzrosnąć do około 50 minut.


Obserwacja ruchów dziecka najczęściej jest subiektywna i polega na ocenie ruchów odczuwanych przez matkę. Mówiąc o obserwacji obiektywnej, mamy na myśli badania przeprowadzane przez położne lub lekarzy. Najczęściej jest to badanie ultrasonograficzne, które uwidacznia ruchy dziecka na ekranie.

 

Badaniem wykonywanym przy zmniejszonym odczuwaniu ruchów dziecka jest kardiotokografia umożliwiająca m.in. analizę akcji serca dziecka.


Istnieją czynniki mogące zmniejszyć ruchliwość maleństwa. Najczęściej spotykanym są choroby mamy (np. nadciśnienie tętnicze, cukrzyca), palenie tytoniu czy picie alkoholu. Na obniżenie aktywności ruchowej mogą wpłynąć także niektóre leki (np. benzodiazepiny lub kortykosteroidy podawane na przyspieszenie dojrzewania układu oddechowego).


Istnieje kilka metod oceny ruchów dziecka. Metoda jakościowa polecana jest wszystkim przyszłym mamom. Ocenia się w niej czy „kopniaki” są słabe czy silne. Natomiast jeżeli masz wątpliwości, czy z maleństwem wszystko dobrze, połóż się na lewym boku i przez dwie godziny licz jego ruchy- jest to tzw. metoda ilościowa. W tym czasie maleństwo powinno wykonać co najmniej 10 ruchów. Zliczyłaś ich mniej? Skontaktuj się z położną lub lekarzem.


W ciążach fizjologicznych poleca się stosowanie metody Cardiff polegającej na codziennym liczeniu ruchów dziecka przez 12 godzin. Jeżeli zliczysz 10 ruchów- możesz zakończyć liczenie na dziś. Spisuj sobie czas 10 „kopniaka”. W przypadku, gdy nie zliczyłaś 10 ruchów w ciągu 12 godzin, powtórz nazajutrz obserwację. Gdyby sytuacja się powtórzyła, udaj się do swojej położnej lub lekarza.


W przypadku zauważenia innej niż zwykle aktywności malca (na przykład zmniejszone poruszanie się w porze zwiększonej ruchliwości) lub poczucie nagłych, gwałtownych ruchów, a następnie nieodczuwania jakichkolwiek należy natychmiastowo udać się do szpitala, gdyż istnieje ryzyko śmierci dziecka.

 

 

2017-08-18