Menopuza. Czy jest się czego bać?

Menopauza jest to ostania w życiu kobiety miesiączka, po której przez 12 miesięcy nie następuje krwawienie. Potocznie nazywamy menopauzą okres, który prawidłowo powinno nazywać się okresem okołomenopauzalnym. Rozpoczyna się on na kilka lat przed menopauzą i trwa do 12 miesięcy po ostatniej miesiączce.

Okres okołomenopauzalny wiąże się z wieloma zmianami w organizmie kobiety i często kojarzy się  z nieprzyjemnymi objawami takimi jak uderzenia gorąca czy zmiany nastroju.

 

Menopauza występuje zazwyczaj między 45. a 55. rokiem życiem i tak samo jak moment wystąpienia pierwszej miesiączki jest czymś na co nie mamy bezpośredniego wpływu. Istnieją jednak pewne elementy stylu życia, które mogą wpływać na wiek, w którym wystąpi menopauza. Należą do nich takie kwestie jak przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych, picie alkoholu, palenie papierosów czy wysokość nad poziomem morza miejscowości, w której mieszka kobieta.

 

Istnieją również doniesienia o wpływie diety na moment wystąpienia menopauzy i intensywność jej objawów. Chodzi oczywiście o dietę bogatą w fitoestrogeny. Wysoki poziom fitoestrogenów w diecie miałby wpływać łagodząco na przebieg okresu okołomenopauzalnego.


Należy pamiętać, że proces wygaszania czynności jajników rozpoczyna się wcześniej, co może powodować występowanie cyklów bezowulacyjnych i nieregularne miesiączkowanie po 40. roku życia. Z tego powodu ewentualnych starań o ciążę nie powinno się odkładać na czas po czterdziestce, ze względu na zmniejszanie się szans prokreacyjnych.


Do najczęstszych objawów zbliżającej się menopauzy należą:
- uderzenia gorąca
- nocne pocenie
- zawroty i bóle głowy
- nadpobudliwość
- obniżenie nastroju i zmiany nastroju
- nadmierne zmęczenie.


W okresie okołomenopauzalnym częściej występuje u kobiet depresja charakteryzująca się zwykle wysokim poziomem lęku. Jest to prawdopodobnie spowodowane brakiem estrogenów, które wpływają na neurotransmitery (przekaźniki nerwowe) odpowiedzialne za nastrój i napęd, na przykład na serotoninę. Z tego powodu niezwykle ważna jest świadomość na temat objawów menopauzy, nie tylko u kobiet w wieku okołomenopauzalnym, ale także bliskich im osób. Ważne jest zrozumienie i pomoc kobiecie przechodzącej taki trudny okres w swoim życiu.


Zaburzenia miesiączkowania łatwo jest zaobserwować, natomiast bardzo ważną kwestią jest, żeby rozróżnić objawy zbliżającej się menopauzy od ewentualnej choroby lub jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu.

 

W celu potwierdzenia okresu okołomenopauzalnego należy udać się do lekarza, który zleci badania hormonalne i zrobi USG narządu rodnego. Również w przypadku wystąpienia krwawień po 12 miesiącach od ostatniej miesiączki (na przykład po czterech latach od ustania miesiączkowania) należy skonsultować się z lekarzem. Krwawienie z dróg rodnych po okresie okołomenopauzalnym może wskazywać na przykład na mięśniaki macicy. W celu rozpoznania wykonuje się badanie USG lub badanie materiału z jamy macicy.


Warto pamiętać, że zakończenie miesiączkowania nie oznacza całkowitej ciszy hormonalnej w organizmie kobiety. Trzeba pamiętać o regularnych wizytach u ginekologa i profilaktyce nowotworowej, szczególnie o regularnym wykonywaniu badań mammograficznych (a w przypadku przeciwwskazań do mammografii – USG piersi) oraz o samobadaniu piersi.


Niezależnie od wieku i okresu w jakim się znajdujemy, powinnyśmy pamiętać o obserwowaniu swojego ciała i zgłaszaniu wszelkich niepokojących objawów specjalistom.

 

2017-10-18