Mamo, zadbaj o siebie! Higiena podczas połogu

Na świat przyszło Twoje maleństwo. Cała uwaga zwrócona jest tylko na nie, czy jest zdrowe, wszystko z nim dobrze. Każdy płacz, zmiany występujące u noworodka z dnia na dzień są dla Ciebie powodem do niepokoju, troski. Jednak zbliżające się tygodnie są okresem, w którym i Ty potrzebujesz zwiększonej uwagi. Powinnaś zadbać o siebie, swoje zdrowie, a co za tym idzie- o swoją higienę.

Na początku odpowiedzmy sobie na pozornie proste pytanie: czym jest higiena? Najczęściej kojarzy się ona nam z utrzymywaniem czystości ciała, zmianie ubrań, stosowaniu środków pomagających nam w zachowaniu długotrwałego poczucia świeżości. Nie jest to złe skojarzenie, jednak wg definicji higieną nazywamy naukę, która zajmuje się wpływem środowiska na ludzkie zdrowie. Mówiąc najprościej jak się da: należy unikać i likwidować czynniki wywołujące złe samopoczucie (fizyczne jak i psychiczne), a także tworzyć czynniki powodujące poprawę naszego nastroju, bądź zdrowia.

 

Jak odnieść to do połogu? Otóż połóg to 6-8 tygodniowy okres zmian w ciele kobiety po porodzie, podczas którego organizm wraca do stanu sprzed porodu, oraz rozwija się laktacja.


Zarówno po porodzie drogami natury jak i drogą cesarskiego cięcia ważnym momentem jest tzw. uruchomienie- pierwsze wstanie z łóżka, najczęściej połączone z umyciem się pod prysznicem. Czas w którym następuje pierwsze uruchomienie zależne jest od zasad panujących w danym szpitalu.

 

Sposób w jaki będzie wstawać młoda mama uzależniony jest od sposobu w jakim maluszek przyszedł na świat. W każdym z tych przypadków pacjentka powinna wstać z łóżka wraz z profesjonalną pomocą położnej lub fizjoterapeuty.

 

Następnie, jeżeli mamie nie robi się słabo, udaje się pod prysznic. Najlepiej byłoby gdyby mama miała przygotowane trzy ręczniki: do twarzy, ciała i okolic intymnych. Jeżeli chodzi o środki myjące, najlepsze będą płyny, żele łagodne, które mają mało substancji zapachowych, gdyż te działają drażniąco na dziecko. Do okolic intymnych warto zakupić również łagodne środki higieny o specjalistycznym przeznaczeniu. Kolejność mycia przebiega od góry do dołu. Piersi możesz umyć tym samym środkiem co resztę ciała. Jeżeli dziecko poraniło Ci brodawki, najlepszym środkiem przyspieszającym gojenie będzie Twoje mleko.


Najczęściej po pierwszym natrysku mamy czują się lepiej.


Krwawienie po porodzie jest zjawiskiem fizjologicznym. Ważna w tym przypadku jest regularna zmiana podpasek, gdyż krew stanowi doskonałą pożywkę dla bakterii. Zaniedbanie higieny może doprowadzić do zakażenia połogowego. Z czasem charakter wydzieliny z pochwy będzie się zmieniał, by zaniknąć w okolicach 6 tygodnia.

 

Po wypisaniu do domu, leżąc w łóżku, warto ściągnąć bieliznę, podkładając pod pośladki podpaskę, lub podkład, wietrzyć krocze. To przyczynia się do szybszego gojenia się okolic intymnych, zwłaszcza jeżeli przy porodzie miałaś nacięte krocze. W przypadku cięcia cesarskiego odkrywanie rany również będzie miało taki skutek. Jeżeli już o ranach mowa, warto po porannym i wieczornym myciu popsikać omawiane miejsca środkiem bakteriobójczym przeznaczonym do stosowania na skórę.


Dbanie o higienę jest ważne nie tylko w okresie połogu, ale także w czasie całego życia. Jednak do wszystkiego należy podchodzić zdroworozsądkowo i nie popadać w skrajności. Oprócz higieny osobistej, warto zadbać także o odpowiednią ilość ruchu, która po porodzie jest szczególnie ważna i przyczynia się do szybszego powrotu do pełni sił i sprawności.

 

Natomiast jeżeli zauważysz zaczerwienienia, dużą bolesność piersi, okolic rany po cesarskim cięciu, nacięciu krocza, bądź po prostu w okolicach intymnych, zgłoś się natychmiastowo do lekarza, gdyż powyższe objawy mogą świadczyć o zakażeniu. Równie ważnym (o ile nawet nie ważniejszym) co zdrowie fizyczne, jest zdrowie psychiczne. Dlatego młodej mamie należy okazać jak najwięcej wsparcia i zrozumienia zarówno ze strony rodziny, jak i personelu medycznego.
 

 

 

   

 

 

2018-03-26