Jak endometrium jest powiązane z ciążą?

Chociaż nie została jeszcze poznana jedna, skuteczna metoda terapii endometriozy, która likwiduje przyczynę wystąpienia schorzenia, to jednak medycyna potrafi zminimalizować jej następstwa. Co warto wiedzieć o endometrium i za co ta tkanka jest odpowiedzialna?

Endometrium, czyli śluzówka macicy jest rodzajem tkanki, która wyścieła macicę od wewnątrz. Uznawana jest więc za najbardziej wewnętrzną warstwę w ścianie macicy. W trakcie regularnego miesiączkowego cyklu śluzówka macicy odradza się w ciągu trzech tygodni w jamie macicy. Następnie złuszcza się podczas miesiączki.

 

Jeśli niektóre z komórek śluzówki macicy przenikają wraz z krwią miesiączkową do jajowodów, to potem niefortunnie dostaną się nimi do wnętrza jamy brzusznej. Komórki endometrium docierają na stałe do jajników, otrzewnej, jelit oraz ścianek pęcherza. To osadzanie się komórek błony śluzowej macicy w obrębie różnych narządów jest stanem chorobowym określanym jako endometrioza, czy też wędrująca śluzówka macicy, gruczolistość.

 

Endometrioza może być odpowiedzialna za wiele dolegliwości zdrowotnych kobiety, takich jak bóle w okolicach miednicy, bardzo odczuwalne miesiączkowanie, czy bolesne współżycie. Niestety, może także wywołać niepłodność lub ograniczenie płodności. Zaburzenia związane z endometrium nie tylko mogą utrudniać zajście w ciążę, ale też czasami uniemożliwiać jej donoszenie. Jak się jednak okazuje, ciąża może też w niektórych przypadkach skutecznie zapobiegać wystąpieniu endometriozy! Więcej informacji o tym schorzeniu znajdziesz w artykule: Endometrioza. Czy dla kobiety to sytuacja bez wyjścia?

 

Podstawowym symptomem okazuje się ból. W dolnej części brzucha, podczas stosunku seksualnego lub podczas cyklu miesiączkowego. Oczywiście, przyczyn występowania takich objawów jest zdecydowanie więcej i zawsze odczuwając ból warto udać się do lekarza, który wykluczy lub potwierdzi określone problemy zdrowotne.

 

Diagnostyką umożliwiającą prawidłową ocenę endometrium jest USG przezpochwowe, podczas którego mierzona jest grubość endometrium, analizowana jego jednorodność i struktura. Wskazane jest przeprowadzanie badanie ultrasonograficznego w pierwszej fazie cyklu, już po zakończeniu miesiączki.

 

Nie istnieje jedna, skuteczna metoda terapii endometriozy likwidująca przyczynę wystąpienia schorzenia. Praktykowane są jednak z powodzeniem metody pomagające złagodzić dolegliwości bólowe i umożliwiać kobiecie zajść w ciążę. 

 

Leczenie farmakologiczne oparte jest na stosowaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz leków hormonalnych, które skutecznie wyciszają działanie endometrium. Podczas planowania skutecznego leczenia uwzględnia się plany prokreacyjne kobiety oraz jej sytuację życiową. Dlatego u młodej dziewczyny, pragnącej w najbliższym okresie czasu zajść w ciążę, może nie być wskazane stosowanie leków wywołujących zjawisko pseudomenopauzy, czyli hamujących jajeczkowanie.

 

Kolejnym sposobem radzenia sobie z endometriozą jest leczenie chirurgiczne. Terapia polega na usunięciu ognisk endometriozy. Najczęściej polega to na laparoskopii, czyli wziernikowaniu jamy otrzewnej przy użyciu optycznego instrumentu, który zostaje wprowadzony przez powłoki brzuszne. Metoda ta minimalizuje powikłania pooperacyjne i pozwala na szybsze zajście w ciążę. Jednak usunięcie ognisk endometriozy z organizmu za pomocą laparoskopii nie jest równoznaczne z całkowitym wyleczeniem. Na ogół nawrót schorzenia następuje po roku od zabiegu.

 

Oczywiście, nie każda kobieta jest zagrożona wystąpieniem ognisk chorobowych endometrium. Endometrioza średnio spotyka co dziesiątą kobietę. Okazuje się jednak, że może dotyczyć niemal połowy kobiet leczonych z powodu bezpłodności.

 

Jak się okazuje, badania naukowe dowodzą, że pigułki antykoncepcyjne zmniejszają ryzyko wystąpienia endometriozy i zachorowania na raka jajnika. 

 

2021-07-29