Czy mam prawidłowe cykle?

Każda kobieta wie, czym jest miesiączka. To wydarzenie spotyka nas mniej więcej raz w miesiącu i stąd wzięła się nazwa. Menstruacja jest wynikiem procesów fizjologicznych które odbywają się w drogach rodnych kobiety. Potocznie nazywamy ją „okresem”, „ciotką”, albo „tymi dniami”. Warto jednak wiedzieć o niej coś więcej.

W dużym skrócie: W  każdym cyklu organizm kobiety przygotowuje się do zajścia w ciążę i wydania na świat potomka. W jajnikach dojrzewa komórka jajowa, a macica wyściela się grubą warstwą śluzówki, gotową na przyjęcie zarodka. Kiedy nie dochodzi do ciąży nabrzmiała błona śluzowa złuszcza się i cały cykl rozpoczyna się od nowa. Krwawienie jest więc konsekwencją tego procesu.


Dla uproszczenia jednak, kiedy opisujemy cykl miesięczny przyjmujemy za jego początek pierwszy dzień krwawienia. Czyli:


Pierwszy dzień cyklu= pierwszy dzień miesiączki.


Jak długo powinien trwać cykl miesięczny?


Nazwa wskazuje nam, że miesiączka powinna pojawiać się co miesiąc. Jednak wcale nie musi tak być. To prawda, że długość przeciętnego cyklu wynosi 26- 28 dni, ale za cykle prawidłowe uważa się takie, które trwają od 21 do nawet 35 dni.


Co to znaczy, że cykl jest regularny?


Jeśli u jednej kobiety cykle różnią się długością do 5 dni, uznajemy je za regularne. Długość cyklu liczymy począwszy od pierwszego dnia krwawienia, skończywszy na ostatnim dniu przed kolejną miesiączką. To znaczy, że ilość dni możemy policzyć dopiero kiedy rozpocznie się nowy cykl.


Jeśli jednak wnikliwie obserwujemy cykl, musimy zwrócić uwagę na długość poszczególnych faz cyklu. Faza przedowulacyjna może różnić się znacznie, jednak faza poowulacyjna u tej samej kobiety powinna być stała.
Uwaga: Jeden-dwa cykle rocznie mogą być bezowulacyjne, czyli mogą różnić się od reszty (np. długością i obfitością miesiączki).


Krwawienie z dróg rodnych:


Prawidłowa miesiączka to zwykle 70-100 ml utraconej krwi. Ta ilość nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jeśli wyniki morfologii krwi mamy prawidłowe i normalnie funkcjonujemy, to znaczy, że nie trzeba się martwić.
Krwawienie z dróg rodnych nie powinno trwać dłużej niż 7 dni.


W czasie okołoowulacyjnym (ok12-14 dni przed zakończeniem cyklu) może pojawić się plamienie. Nie jest to oznaka choroby.


Jeśli krwawienie lub plamienie występuje po odbytym stosunku płciowym zawsze należy skonsultować się z lekarzem.


Wydzielina z dróg rodnych:


W różnych momentach możemy zaobserwować wydzielinę z dróg rodnych inną niż krew. Możemy wyróżnić kilka jej rodzajów.


Lubrykat - dość rzadki i szybko ginie - związany jest z uczuciem podniecenia. Nawilża pochwę i przedsionek umożliwiając odbycie stosunku płciowego.


Śluz produkowany przez szyjkę macicy, jest objawem płodności. Może być biały, lekko żółtawy, lub przezroczysty. Mniej płodny jest gęsty i lepki. O śluzie wysokiej płodności mówimy kiedy ma jedną z 3 cech: przejrzysty, rozciągliwy lub daje uczucie mokrości w okolicach ujścia pochwy. Jest to istotne zarówno kiedy staramy się o potomstwo, jak i kiedy odkładamy poczęcie dziecka. Śluz nie wydziela nieprzyjemnego zapachu.


Upławy - nienaturalna, często mająca bardzo nieprzyjemny zapach wydzielina z pochwy. Często towarzyszą jej bolesność, świąd i pieczenie. Mogą być białe, pieniste, serowate lub po prostu obfite i wodniste. Świadczą o stanie chorobowym- infekcji pochwy.


W jakich sytuacjach moje cykle nie muszą spełniać norm?

 

 

  • Kiedy od 1 miesiączki nie minęło 5 lat. Organizm wtedy dojrzewa i potrzebuje czasu, żeby się wyregulować.
  • W okresie poporodowym. Zwłaszcza gdy mama karmi piersią, przez długi czas może nie mieć miesiączki lub mieć cykle bezowulacyjne. Ale może się również zdarzyć, że owulacja nastąpi przed pierwszą miesiączką, więc nie należy traktować czasu karmienia jako czasu niepłodnego z założenia.
  • W okresie przekwitania, kiedy czynność jajników powoli wygasa, cykle stają się coraz rzadsze i nieregularne. Jeśli od ostatniej miesiączki minął rok stwierdzamy, że nastąpiła menopauza i od tej chwili każde krwawienie z dróg rodnych należy traktować jako objaw chorobowy.
  • Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej. Antykoncepcja hormonalna usypia organizm kobiety, czasem na długie lata, więc trzeba dać mu czas, żeby wrócił do normy.

 

Po co wiedzieć to wszystko?


Płodność jest objawem zdrowia. Obserwując swój cykl miesięczny możesz łatwo dostrzec, czy twój organizm jest w dobrostanie. To oczywiście jeden z czynników, ale ważny. W dodatku mądry lekarz może powiedzieć bardzo dużo o zdrowiu kobiety patrząc na przebieg cyklu. Warto poznawać swoje ciało!

 

 

2019-06-24