Cesarskie cięcie na życzenie?

Poród jest zwieńczeniem dziewięciomiesięcznego okresu oczekiwania rodziców na upragnione dziecko. Jest to proces, do którego matka przygotowuje się przez cały okres trwania ciąży. W trakcie porodu noworodek przemieszcza się z bezpiecznego brzucha mamy do środowiska zewnętrznego. Czasami musi zostać wykonane cesarskie cięcie, podyktowane przeciwwskazaniami medycznymi do odbycia porodu fizjologicznego ze względu na stan zdrowia matki i dziecka. Coraz częściej w ostatnich latach obserwuje się jednak, że alternatywą dla porodu siłami natury staje się zabieg cesarskiego cięcia „na życzenie”.

Cesarskie cięcie (potocznie znane jako cesarka) jest zabiegiem operacyjnym polegającym na rozcięciu powłok brzusznych oraz ściany macicy i wydobyciu noworodka do nowego środowiska. Według zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) tylko od 10 do 15 procent wszystkich odbywających się porodów powinno być wykonywanych metodą cesarskiego cięcia. O tym, czy taki zabieg powinien zostać przeprowadzony powinny decydować wyłącznie względy medyczne.


Lista wskazań do przeprowadzenia cesarskiego cięcia jest bardzo obszerna by ją w całości przytoczyć, jednak znajdują się na niej niektóre mniej lub bardziej popularnie występujące schorzenia matki, takie jak:


Choroby układu krążenia
Patologie kręgosłupa
Poważna wada wzroku matki lub zmiany chorobowe siatkówki oka
Opryszczka narządów płciowych
Niewyrównana cukrzyca
Wskazania psychiatryczne


Zdarza się, że decyzja o rozwiązaniu operacyjnym przyjścia dziecka na świat podejmowana jest w trakcie porodu fizjologicznego, gdy zajdą nieprzewidziane wcześniej komplikacje uniemożliwiające normalny poród. Wykonanie zabiegu operacyjnego służy wtedy ratowaniu życia oraz zdrowia dziecka, ale przede wszystkim matki.


Część kobiet - z różnych powodów - decyduje się często na planowane cięcie cesarskie. Co ciekawe, polskie prawodawstwo nie dopuszcza przeprowadzania operacji cesarskiego cięcia na życzenie. Poród powinien odbywać się siłami natury, o ile nie wystąpią ku temu słuszne przeciwwskazania.


Zabieg cesarskiego cięcia na życzenie pacjentki nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt przeprowadzenia cesarki w prywatnej klinice położniczej wynosi zaś średnio od 4 000 do 8 000 złotych polskich.


Jak twierdzi WHO oraz wielu specjalistów, z medycznego punktu widzenia cesarskie cięcie pozostaje nienaturalnym i bardziej ryzykownym sposobem porodu. Głównym powodem, jaki podają kobiety decydujące się na takie rozwiązanie jest „dobro dziecka” i strach przed zbyt dużym bólem związanym z porodem.
Wielu specjalistów medycznych twierdzi, że cesarskie cięcie nie jest korzystniejsze dla dziecka niż poród naturalny. W porodzie naturalnym to dziecko daje sygnał, kiedy jest gotowe przyjść na świat. Trudno jest określić dojrzałość płodu, kiedy pozostaje w brzuchu matki.


W wyniku cięcia noworodek przychodzi na świat „nagle”, a nie stopniowo - jak w przypadku porodu siłami natury. Podczas porodu fizjologicznego płyn wypełniający płuca dziecka wyciskany jest naturalnie w trakcie przechodzenia maleństwa przez kanał rodny. Dziecko, które nie przechodzi przez macicę nie wypluwa wód płodowych - co powoduje konieczność sztucznego ich odessania.


W wyniku przejścia przez kanał rodny dochodzi w organizmie dziecka do wyrzutu hormonów stymulujących prawidłowy rozwój płuc. Jeśli cięcie zostanie wykonane zbyt wcześnie, to może dojść do zaburzeń oddychania u dziecka.


Poród za pomocą cesarskiego cięcia niesie ze sobą również różnego rodzaju zagrożenia dla zdrowia matki. Operacja związana z otwarciem jamy brzusznej wiąże się z ryzykiem powikłań pooperacyjnych, czy problemów z wywołaniem laktacji.


Dłuższy jest także okres rekonwalescencji poporodowej kobiety. Cesarskie cięcie jest poważnym zabiegiem operacyjnym - powrót do pełni sił trwa więc dłużej niż w przypadku porodu naturalnego. Matki rodzące samodzielnie już po około dwóch godzinach po porodzie mogą zająć się nowonarodzonym dzieckiem, zaś u kobiet po interwencji chirurgicznej samodzielne wstanie i opieka nad dzieckiem może zająć nawet kilka dni.


Po odbyciu cesarki kolejny poród może odbyć się siłami natury, jednak trzeba odczekać co najmniej dwa lata, by przecięte tkanki dobrze się zrosły. Pamiątką po cesarce są blizny, które często powodują ból, świąd czy uczucie ciągnięcia.

 

Bezpiecznym sposobem zapobiegania powstawaniu patologicznych blizn są silikonowe plastry na blizny (np. Sutricon). Można stosować je zarówno na świeże blizny jak też te powstałe przed kilku laty. W obu wypadkach będzie to dobry sposób na poprawienie wyglądu śladu po cesarce.


Każda ciąża i każdy poród jest inny. Tolerancja na ból jest bardzo indywidualną sprawą każdej kobiety. Zarówno poród naturalny jak i cesarskie cięcie jest bolesne. W pierwszym przypadku ból występuje w trakcie porodu w drugim po nim. Najważniejsze jest jednak, by zapanowała wśród przyszłych matek zupełnie inna niż obecnie moda, polegająca na tym, że cesarskie cięcie odbywać się będzie wyłącznie ze wskazań medycznych.

 

2017-01-30