Antykoncepcja a karmienie piersią, czyli seks po porodzie

U każdej kobiety czas powrotu do aktywności seksualnej po urodzeniu dziecka jest różny. Niektóre z obawy o ponowne zajście w ciążę, odwlekają ten moment, a inne nie czekają nawet na pierwszą po porodzie wizytę u ginekologa (zaleca się ją w 6 tygodniu po porodzie).

Wszystkie jesteśmy inne. Mimo wszystko warto pamiętać, aby dać sobie czas na regenerację i poczekać ze staraniem się o kolejną pociechę.

 

„Karmię, więc nie zajdę w ciążę.”


Jeszcze nie tak dawno uważano, że laktacja i karmienie piersią, skutecznie chronią przed ponownym zajściem w ciążę. Poniekąd jest w tym źdźbło prawdy, jednak w większości przypadków metoda ta okazuje się być nieskuteczna.

 

Spełniając kilka warunków, możemy stwierdzić, iż antykoncepcja podczas karmienia piersią (LAM) jest efektywna, gdy:
- kobieta jest w okresie krótszym niż 6 miesięcy po porodzie,
- nie wróciła jeszcze miesiączka,
- karmi maluszka co 4 godziny tylko i wyłącznie piersią
(nie korzysta ze sztucznego mleka).


Warto dodać, że gdy pojawi się krwawienie miesięczne oraz minie okres 6 miesięcy po porodzie, metody tej nie możemy już uznać jako skutecznego sposobu planowania rodziny.

 

„A co, jeżeli nie spełniam powyższych warunków?”

 

Kobietom, które nie chcą ingerować w układ hormonalny, boją się zaburzeń laktacji, oraz są jeszcze w czasie połogu, zaleca się stosowanie metody kalendarzyka małżeńskiego, która wymaga sporej samodyscypliny poprzez codzienne mierzenie temperatury oraz obserwacji śluzu z pochwy, co niestety w okresie laktacji jest odrobinę bardziej skomplikowane.

 

Nie poleca się tej metody paniom, które nie korzystały z niej przed porodem. Inną metodą są bariery mechaniczne, takie jak powszechnie znane prezerwatywy (zarówno męskie jak i damskie), które nie tylko pomagają w świadomej regulacji poczęć, ale i także chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

 

Skuteczniejszymi metodami antykoncepcji są środki hormonalne (tabletki, implanty, zastrzyki, spirale). Do tego rodzaju metod planowania rodziny trzeba podejść o wiele rozważniej, a rozpoczęcie ich używania dokładnie omówić z ginekologiem. Ingerowanie w gospodarkę hormonalną podczas karmienia może nieść ze sobą niekorzystne (przede wszystkim dla dziecka) konsekwencje. Mogą to być zahamowanie wytwarzania mleka, a w rezultacie spadek masy ciała maluszka i spowolnienie jego rozwoju.

 

Najodpowiedniejszymi tabletkami antykoncepcyjnymi dla matek karmiących są preparaty jednoskładnikowe, zawierające gestageny. Gestageny są grupą hormonów, które są wytwarzane przez organizm kobiety tuż po zapłodnieniu, aby przygotować organizm do ciąży, jej utrzymania, doprowadzając do zmniejszenia szansy na zajście w ciążę. Gestageny można także przyjąć w formie zastrzyku domięśniowego oraz implantów. Warunkiem z ich korzystania jest ustabilizowana laktacja (4-6 tydzień po porodzie).

 

Jako skuteczną metodę antykoncepcji u kobiet karmiących uznaje się również wkładki wewnątrzmaciczne - zwane potocznie spiralami - z miedzi oraz zawierające lewonogestrel, który ma działanie podobne do gestagenów. Tutaj także ważna jest stabilizacja laktacji.

 

Pamiętaj! Wizyta u ginekologa w szóstym tygodniu połogu jest doskonałą okazją na rozmowę o antykoncepcji, dokładne jej dostosowanie do kobiety oraz rozwiane wszelkich wątpliwości. Na temat planowania rodziny możesz również porozmawiać z położną podczas wizyt domowych.

 

2016-05-16