A co maluch porabia? – 10 rzeczy, które robi płód

Czy płód może mieć bogate życie wewnętrzne? Czy słyszy? Czuje? Bawi się? Trze oczy? Ssie kciuk? A może ziewa i czka? Czy to możliwe, że maluch w brzuchu mamy zachowuje się podobnie jak noworodek czy nawet niemowlak? Według profesora Stuarta Campbella z Create Health Centre for Reproduction and Advanced Technology już 26-tygodniowy płód robi wszystkie te rzeczy!

Zmysłowe życie płodu

W trakcie życia płodowego u dziecka rozwijają się zmysły, które w późniejszym czasie się wyostrzają się i pomagają maluszkowi poznawać, ale też radzić sobie z otoczeniem po porodzie – jest dla niego bardziej zrozumiałe, gdyż pewne elementy poznał już w brzuchu mamy.

Poznaje smaki i zapachy

W 12 tygodniu życia maluch zaczyna czuć zapachy. Jest to dla niego niezmiernie ważna umiejętność, gdyż dzięki temu po porodzie dziecko rozpoznaje zapach mamy i smak jej pokarmu.


Dziecko wyczuwa oraz smakuje potraw spożywanych przez mamę. Jeśli coś mu smakuje, zdarza się, że maluch połyka dużą ilość płynu owodniowego w bardzo szybkim tempie, co powoduje, że ma później czkawkę. Ponadto zapach i smak ostrych smaków, takich jak czosnek, czy chilli dziecko może odczuwać nawet przez następne 24h!

Dotyka

W 14 tygodniu dziecko zaczyna być wrażliwe na dotyk. Najwrażliwsze w tym czasie są usta, policzki i czoło. Najmniej dziecko czuje w okolicach czubka i boków głowy, gdyż są to miejsca najbardziej narażone na ból czy ucisk w trakcie porodu.


W 11 tygodniu ciąży z kolei dziecko zaczyna poznawać świat dłońmi, gdyż pojawia się w nich czucie. Wówczas zaczynają się zabawy pępowiną – chwytanie jej, dotykanie, odbijanie się od niej. Ponadto wtedy właśnie dziecko zaczyna układać dłonie w piąstki, lizać je i wkładać do buzi.

Choć jeszcze nie widzi – obserwuje i reaguje

Płód już w 16 tygodniu życia zaczyna reagować na światło. Ma jeszcze zamknięte powieki, co nie ma jednak dużego znaczenia, gdyż nawet gdy maluch otwiera oczy (około 28 tygodnia), niewiele jeszcze widzi. Stąd tym bardziej niesamowitym zdaje się fakt wyraźnej reakcji dziecka na światło. Nie wierzysz? Możesz to łatwo sprawdzić przykładając do brzucha świecącą się latarkę. Szybko zauważysz wzrost aktywności dziecka – zacznie się wiercić i będzie pobudzone.

Wszystko słyszy

Myślisz, że ukryjesz przed synem lub córką burknięte pod nosem przekleństwo? Albo bulgotanie twojego żołądka? O nie! Maluch słyszy nawet bicie twojego serca i przepływ krwi przez żyły i tętnice. 


Płód jest bardzo wrażliwy na wszelkiego rodzaju dźwięki. Wielokrotnie badania, zarówno te naukowe, jak i doświadczenia w domowym zaciszu pokazywały, że dzieci w tym okresie nie tylko reagują na muzykę, ale też zapamiętują ją i rozpoznają po urodzeniu. 

Wyrażanie emocji

Na tym etapie dziecko nie potrafi jeszcze świadomie okazywać emocji. W końcu mogło je najwyżej odczuwać na poziomie emocjonalnym, nie widziało jeszcze jednak uśmiechu ani płaczu. A mimo wszystko potrafi i śmiać się i płakać!

Pierwszy płacz

Płacz dziecka w łonie matki został odkryty przez naukowców całkiem przypadkiem, a mianowicie podczas badań skupiających się wpływie jaki ma na płód spożywanie alkoholu i palenie papierosów przez matkę. Dzięki nowoczesnemu ultrasonografowi naukowcy z Nowej Zelandii zauważyli, że płód poddany głośnemu, bardzo nieprzyjemnemu dźwiękowi reagował niemalże tak samo, jak przestraszone dziecko – odwracał się, głębiej oddychał, połykając większą ilość płynu owodniowego. Na zdjęciach zauważyć można też było drżenie policzków i szeroko otwarte usta.

Uśmiech do zdjęcia!

Tak jak na zdjęciach USG widać płacz malucha, tak samo możemy zaobserwować uśmiech. Czasami wygląda to tak, jakby dzidziuś pozował do zdjęcia, uśmiechając się od ucha do ucha.


Uśmiech nie jest tu jednak zupełnie związany z rozbawieniem, czy dobrym humorem. Jest to raczej kwestią przypadku, gdyż świadome wykorzystywanie mimiki twarzy występuje u dziecka znacznie później.

Potrzeby fizjologiczne

Płód, jak każdy człowiek ma potrzeby fizjologiczne, które załatwia. Są one oczywiście trochę inne od tych, które mamy jako dorośli ludzie, choć wcale nie różnią się tak drastycznie…

Wydalanie i defekacja

W 11 tygodniu życia dziecka zaczynają pracować nerki. Dziecko w brzuchu matki połyka płyn owodniowy, który następnie jest przetwarzany w jego organizmie. Nie są to jednak duże ilości, głównie ze względu na to, że samo dziecko jest jeszcze malutkie. Po przetworzeniu, jest on wydalany w postaci moczu, jednakże ze względu na jego małą ilość i niewielkie zmiany w składzie, nie różni się od bardzo od płynu owodniowego i nie jest w stanie w żaden sposób zagrozić dziecku – jest to całkowicie naturalny proces.


Maluch w brzuchu matki jednak nie defekuje. Dlaczego? To bardzo proste. Cały pokarm jaki otrzymuje jest prawidłowo trawiony, a więc nie ma z czego wytworzyć się kał. 

Płód może mieć erekcję

Erekcja płodu to mało znane, acz dość popularne zjawisko. Opisane zostało dokładnie w 1995 roku przez japońskich naukowców, którzy przeprowadzili badanie na 50 męskich płodach w wieku od 36 do 39 tygodni. Wykazano, że ponad 41% płodów miało erekcję, która trwała nawet 17 minut. Podejrzewa się, że żeńskie płody również stymulują się w ten sposób, ale ze względów anatomicznych jest to znacznie trudniejsze do zbadania.


Należy pamiętać, iż nie są to objawy zaburzeń czy patologii w rozwoju – wręcz przeciwnie. jest to oznaka prawidłowego rozwoju i aktywności psychicznej płodu.

W to mi graj!

Płód odczuwa potrzebę zabawy i rozrywki, tak samo jak każde inne dziecko, a nawet dorosły. Ma jednak zupełnie inne możliwości zaspokajania tych potrzeb w trakcie ciąży.

Pierwsze zabawy

Dziecko zaczyna się ze sobą bawić już w I trymestrze ciąży poprzez zamienne garbienie się i prostowanie. Ponadto maluch podskakuje i odbija się od ścian brzucha mamy.


Gdy dziecko nabierze umiejętności chwytania, dużo rozrywki zapewnia mu pępowina, która pozwala na huśtanie się na niej, przeciąganie, odbijanie a nawet robienie salta!

W dwójkę raźniej!

Bardzo ciekawa do obserwacji dla badaczy i lekarzy jest aktywność bliźniąt w okresie życia płodowego. Właśnie wtedy zaczyna powstawać między rodzeństwem bardzo silna więź, która kształtuje się poprzez odkrywanie swojego ciała, a także ciała brata czy siostry.


Rodzeństwo w brzuchu bardzo często dotyka się, całuje, łapie za ręce a nawet przytula! 

 

 

2017-10-30