Urazy i pierwsza pomoc u ciężarnej

Wypadki chodzą po ludziach. W każdej chwili możemy się potknąć, przewrócić. Przechodząc przez przejście, mimo upewnienia się, może dojść do potrącenia. W domu także czyhają na nas niebezpieczeństwa. Większość osób wie, jak postąpić w takich przypadkach. Jednak jak reagować w przypadku kobiety ciężarnej uczestniczącej w wypadku? A co w przypadku, gdy nie jesteśmy pewni czy kobieta jest w ciąży? Odpowiedź znajdziecie w tym artykule.

Zacznijmy od sytuacji, która może przytrafić się w domowym zaciszu. Porażenie prądem występuje stosunkowo rzadko. Nie mówimy tutaj o zwykłym „kopnięciu”. W wyniku porażenia prądem elektrycznym ciężarnej może dojść do oparzeń, utraty przytomności, zatrzymania akcji serca i oddychania, poronienia, zahamowania wzrostu dziecka wewnątrz macicy, oddzielenia się łożyska, a ostatecznie do śmierci matki i/lub maleństwa.

 

Jak postępować w takiej sytuacji? Należy odciągnąć ciężarną od źródła prądu materiałem nieprzewodzącym (np. za pomocą drewnianej deski), lub jeżeli istnieje taka możliwość odłączyć prąd w obiegu. Gdy poszkodowana nie jest już w zasięgu prądu, wezwij pogotowie, a następnie sprawdź i oceń jej parametry życiowe.

 

W przypadku, gdy ciężarna jest nieprzytomna pod jej prawy bok ułóż poskładany koc, poduszki, lub cokolwiek co umożliwi nam ułożenie poszkodowanej na lewym boku pod kątem 15-30 stopni. Zapobiegniemy w ten sposób zespołowi aortalno-żylnemu (ucisk macicy na największe naczynia krwionośne może doprowadzić do zaburzeń akcji serca dziecka). Kolejno przystąp do resuscytacji, takiej jak u każdego dorosłego (na 30 uciśnięć klatki piersiowej w okolicy mostka wykonaj 2 wdechy). Ważnym jest by sprawdzić w miarę możliwości napięcie brzucha, oraz czy ciężarna nie krwawi. Resuscytacje kontynuuj do czasu przyjazdu ratowników.


Niebezpieczeństwo związane z upadkiem ciężarnej zależne jest od okolicy ciała, na które kobieta upadła. Największe ryzyko niesie uderzenie w okolice miednicy oraz brzucha. U dziecka może dojść do urazów czaszki, połamania kości długich. Częste jest także przedwczesne odklejenie się łożyska, dlatego w razie upadku, warto udać się na kontrolę do szpitala.


Wypadki komunikacyjne w obecnych czasach stanowią codzienność. Równie często uczestniczą w nich kobiety ciężarne. Jako świadek i osoba ratująca w tej sytuacji zdrowie, a nawet i ludzkie życie, należy pamiętać iż skuteczny ratownik, to żywy ratownik- najważniejsze jest Twoje bezpieczeństwo. Należy zabezpieczyć teren na którym doszło do wypadku.

 

Po poinformowaniu służb ratowniczych i wyznaczeniu swoich „pomocników” (jeżeli takowi są), przystępujemy do właściwych czynności. Każdej przytomnej kobiecie trzeba zadać pytanie, czy jest w ciąży. Jeżeli poszkodowaną w wypadku jest kobieta w wieku rozrodczym, nie widać u niej ciążowego brzuszka, ale jest nieprzytomna- traktujemy ją jak ciężarną! Po stwierdzeniu zatrzymania akcji serca poszkodowanej, resuscytację u kobiety ciężarnej przeprowadza się tak jak u osoby dorosłej, z zastosowaniem profilaktyki przeciw zespołowi aortalno-żylnemu.


Skutecznym sposobem uniknięcia dużych obrażeń podczas wypadków, w przypadku ciężarnej jadącej w samochodzie jest zakładanie pasów. Pas biodrowy powinien być pod brzuchem, a pas piersiowy między piersiami. Niedopuszczalne jest przekładanie pasa piersiowego pod ramię, bądź na plecy! Na rynku dostępne są specjalne pasy dla ciężarnych, które w szczególny sposób przytrzymują miednicę, nie opinając brzucha.


Powyższy artykuł zawiera jedynie informacje w jaki sposób dostosować pierwszą pomoc do kobiety ciężarnej. Podstawy resuscytacj powinien znać i umieć wykonywać każdy człowiek.

 

2017-05-07