Słaba pamięć w ciąży? To może być pregnezja!

Odkąd jesteś w ciąży zdarza Ci się zapominać co miałaś zrobić lub powiedzieć? Słówka i zwroty nawet w ojczystym języku wypadają Ci z głowy? Nie wiesz po co przyszłaś do sklepu albo o co miałaś zapytać lekarza podczas wizyty? To może być pregnezja, czyli amnezja ciążowa, bardzo często spotykana wśród młodych mam.

Czym jest pregnezja i co myślą o niej lekarze?

Termin pregnezja nie funkcjonuje jeszcze jako określenie medyczne. Lekarze i naukowcy spierają się, czy amnezja ciążowa to rzeczywista jednostka chorobowa, zespół, objaw czy też zjawisko występujące u ciężarnych kobiet pod wpływem oczekiwań społecznych.


Pregnezja była wielokrotnie już badana, a jej wyniki okazują się być bardzo zróżnicowane, wręcz sprzeczne. Carrie Cuttler z kanadyjskiego Uniwersytetu Concordia badała zdolności poznawcze 60 kobiet w ciąży. Eksperyment faktycznie wykazał występowanie objawów amnezji ciążowej u wielu kobiet, jednakże tylko w codziennych, życiowych sytuacjach. Ciekawym jest, iż w laboratorium nie da się udowodnić istnienia pregnezji.


Inne eksperymenty wskazują, iż zaburzenia pamięci i koncentracji występują tylko u części kobiet, co może sugerować, że jest to związane z różnicami osobniczymi – każda przyszła mama inaczej przechodzi okres ciąży. Dla niektórych mam to czas pięknej cery, włosów i paznokci, pełni energii, zapału i radości, a dla innych wręcz przeciwnie. Podobnie może być z pregnezją.

Objawy amnezji ciążowej

Jako że pregnezja wciąż nie dostała udowodniona ani opisana przez lekarzy, nie ma ustalonych objawów czy kryteriów diagnostycznych. Amnezja ciążowa to raczej zjawisko opisywane przez młode matki. Kobiety skarżą się przede wszystkim na uporczywe zapominanie słów, zwrotów, fraz. Nie wiedzą po co poszły do sklepu, nie pamiętają o załatwieniu sprawunków. Przypominają sobie po czasie co miały zrobić. 


Ciężarne zwracają uwagę nie tylko na zaburzenia funkcji poznawczych, ale też motorycznych. O tyle, o ile potykanie się o różne przedmioty i zahaczanie o nie można wyjaśnić rosnącym brzuszkiem, o tyle nie do końca zrozumiałe może wydawać się notoryczne upuszczanie czy wyślizgiwanie się rzeczy z rąk. Problemy z chwytaniem czy łapaniem w locie również są bardzo dobrze znane kobietom w ciąży. Motoryka duża zdaje się być zaburzona.

Przyczyny występowania pregnezji

Podstawową przyczyną, o jakiej się mówi są ogromne zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety podczas ciąży. Odpowiedzialnością za zaburzenia funkcji poznawczych ciężarnych obarcza się przede wszystkim estrogen i progesteron. Ich poziom bardzo wyraźnie wzrasta i nie pozostaje to bez wpływu na działanie mózgu, a dokładnie neuronów, które wówczas słabiej przetwarzają informacje.


Warto zauważyć też, że objawy pregnezji porównuje się często do objawów występujących przed miesiączką czy w okresie endometrium, co dowodzi iż w dużej mierze związana jest ze zmianami hormonalnymi.
Inną przyczyną może być tryb życia młodej mamy. Na problemy z pamięcią i koncentracją ma wpływ na przykład sen. Znana Położna zwracała już uwagę na zaburzenia snu u ciężarnych. Kolejną przyczyną jest stres, często związany z kwestią organizacji życia po przyjściu na świat nowego członka rodziny. 


Ciekawą tezą dotyczącą pregnezji jest uznanie jej za zjawisko stricte ewolucyjne. Mówi się, że w tym czasie kobieta najzwyczajniej w świecie skupia całą swoją uwagę na dziecku. Mózg eliminuje bodźce, które są nieistotne. Po prostu je wyklucza. Być może na tej zasadzie działa amnezja ciążowa.

Co z tym zrobić?

Przede wszystkim pamiętaj, że objawy amnezji ciążowej mijają zazwyczaj po kilku tygodniach od urodzenia, więc nie masz powodów do obaw. Ponadto możesz sobie pomóc stosując przypomnienia, kalendarze, plany. Zapytaj również swojego lekarza o witaminy lub suplementy diety wspomagające pamięć, a nie stanowiące zagrożenia dla płodu. Warto spróbować też ćwiczeń rozwijających funkcje poznawcze, takich jak krzyżówki czy sudoku. A przede wszystkim zadbaj o zdrowy tryb życia – dużo snu i zbilansowana dieta, zapewniająca Ci wszystkie potrzebne witaminy.

 

 

2017-10-10