Ktoś powiedział, że świat nie kończy się na dupie - przepraszam za dosadne słownictwo. Ale to nie prawda. Jeśli masz problem zdrowotny, związany z tą częścią ciała, to cały świat kręci się wokół tego. Zrobisz wszystko, żeby tylko nie bolało, nie swędziało i nie krwawiło. Hemoroidy - zmora wielu.

Zaczyna się niepozornie. Żylaki odbytu popularnie zwane hemoroidami najczęściej są wynikiem siedzącego trybu życia, brakiem regularnej aktywności fizycznej oraz błędów żywieniowych. Wypisz, wymaluj, wszystkie czynniki kumulują się w okresie ciąży. I tak też jest, że wtedy, po raz pierwszy ujawniają się takie dolegliwości.

 

W ciąży dochodzi do spowolnienia perystaltyki jelit w wyniku działania hormonów, płód może utrudniać prawidłowe krążenie krwi i zastoje, a dieta uboga w błonnik i picie zbyt małej ilości płynów skutkuje zaparciami. A stąd już krok do powstania hemoroidów. I zaczynają się problemy w trakcie wizyty w toalecie.

 

Zaczyna się świądem, szczególnie po wypróżnieniu, często dochodzi do urazów i stanu zapalnego w wyniku drapania. Potem dołącza się niewielkie krwawienie po oddaniu stolca, ślad krwi na papierze toaletowym w przypadku większości niepokoi, ale poczucie wstydu skutecznie blokuje przed szukaniem pomocy u lekarza.

 

Nasilające się dolegliwości bólowe zmuszają do szukania pomocy w aptece, w postaci czopków, kremów i maści. Ale nie pomoże nic, jeśli nie zadbamy o odpowiednią dietę. Sprawne trawienie to mniejsze ryzyko powstania hemoroidów. Ale nie zawsze o tym pamiętamy. Jeśli jest problem z hemoroidami, to dieta regulująca mechanizm trawienia to już twarda konieczność. Dieta i higiena intymna.

 

Do higieny krocza można stosować płyn intymny, albo delikatne środki myjące. Polecam nasiadówki, sposób stary, ale skuteczny. Kora dębu, szałwia, rumianek. Oczywiście kobieta w ciąży przed wykonaniem takiej nasiadówki, skonsultuje to ze swoim lekarzem lub położną. Tak dla bezpieczeństwa.

 

No, i bielizna, bawełniana i wygodna. Przy hemoroidach nie ma takiej odważnej, która by stringi nosiła. Chyba, że masochistka.

 

Problem z żylakami odbytu może się nasilić po porodzie, w wyniku silnego parcia dochodzi do uwypuklenia się guzkówokołoodbytniczych i zastoju krwi, a potem obrzęku i stanu zapalnego.

 

Jeśli jest to możliwe, konieczne jest jak najszybsze odprowadzenie obrzmiałych guzków, jeśli nie, to rozpoczynamy leczenie.

 

Zadaniem położnej, opiekującej się położnicą, jest ( w tym przypadku) edukacja i zastosowanie rozwiązań umożliwiających wypróżnianie i normalne funkcjonowanie pacjentki.

 

2015-12-30