Paznokieć prawdę powie... Jak dbać o palce rozwijającego się bobasa

Pierwsze paznokcie dziecka są bardzo delikatne i miękkie. Wykształcają się już około 13.-16. tygodnia ciąży, zatem miały szansę odmoczyć się w wodach płodowych. Płytka paznokcia jest prawie że tak delikatna jak skóra.

Zdarza się czasami, że paznokcie u malutkiego dziecka są zrośnięte z opuszkami paluszków. Są cieniutkie jak papier, a przy tym ostre niczym brzytwa. Na początku same się wykruszają, nie trzeba ich skracać, wystarczy odciąć odpadającą część.  Dopiero po upływie kilku tygodni – zwykle 2 – 3, kiedy płytka jest już w miarę sztywna - twardnieje przez kontakt z powietrzem - i oddzielona od paluszka, możliwe jest ich skrócenie. Ale wbrew pozorom nie jest to taka prosta sprawa...

 

Oczywiste jest, że trzeba to robić bardzo delikatnie i z wyczuciem. Obcinanie paznokci ważne jest nie tylko ze względów higienicznych, ale również zdrowotnych – zapobiega ich wrastaniu oraz pozwala utrzymać właściwy kształtu płytki. I chociaż w głównej mierze ma na nią wpływ genetyka, to jednak niewłaściwe obcinanie – szczególnie na tym pierwszym etapie, kiedy paznokcie się wykształcają – może je bardzo zdeformować. Dlatego też nie należy obcinać paznokci za krótko (obniżamy wtedy ich górną linię).

 

Niewłaściwe obcięcie paznokci może także zdeformować opuszki u palców - płytka się do nich dostosowuje i odkształca. Za zbyt długimi paznokciami zbiera się brud i zarazki, a ponadto dziecko może się nimi łatwo podrapać. Niektórzy uważają, że rozwiązaniem tego problemu są tak modne teraz rękawiczki, łapki czy jak tam jeszcze je zwał. Tu zdania są podzielone. W ostatnim czasie neurolodzy sprzeciwiają się ich używaniu twierdząc, że szkoda dla dziecka wynikająca z braku rękawiczek (zadrapanie się), jest znacznie mniejsza niż szkoda, jaką powoduje ograniczenie ruchów paluszków dziecka – rozwój motoryczny, używanie ich jako uspokajacza.

 

Małe dziecko nieustannie wkłada rączki do buzi, dlatego tak ważne jest to, aby były one całościowo czyste. To między innymi w ten sposób – obcinając paznokcie - można ochronić dziecko przed przeziębieniem, rotawirusem, czy też grypą. A jak się do tego zabrać? Najlepiej tuż po kąpieli maluszka, wówczas płytka paznokcia oraz skóra wokół niego są miękkie. Innym dobrym rozwiązaniem jest obcinanie paznokci noworodka podczas jego snu. Maluch się nie szamocze, więc trudniej go wtedy skaleczyć. Zrób to za pomocą specjalnych nożyczek o ostrzach zaokrąglonych lub zakończonych małymi kuleczkami lub użyj obcinacza przeznaczonego dla niemowląt (nigdy cążkami dla dorosłych!). Nie stosuj pilników do wyrównywania płytki, ani nie oskubuj połamanych paznokci.

 

Paznokcie u rączek obcinaj na półokrągło, żeby zapobiec zadrapaniom z winy ostrych krawędzi, a u stópek na prosto - obcinanie ich na półokrągło może spowodować ich bolesne wrastanie. Nie wycinaj skórek wokół paznokci. Bezwzględnie przestrzegaj zasad higieny – umyj ręce i dezynfekuj wykorzystywany sprzęt. Jeśli podczas obcinania paznokci niechcący skaleczysz dziecko, wówczas koniecznie zdezynfekuj ranę (np. gotowymi tamponikami do dezynfekcji), przemyj ją solą fizjologiczną i przyłóż gazik, aby zatamować krwawienie. Warto zaznaczyć, że jeśli z powodu urazu dziecku zejdzie paznokieć, należy cierpliwie zaczekać, aż sam odrośnie. Czasem pod spodem wyrasta nowy paznokieć, a uszkodzona płytka sama odpadnie.

 

Niewłaściwa pielęgnacja paznokci może wywołać zapalenie płytki paznokciowej tzw. zanokcicę. Jest to choroba, która rozwija się wskutek uszkodzenia paznokcia. Bakterie korzystają z ułatwionego dostępu do tkanki i przenikają do niej. Oprócz zaczerwienienia wokół płytki i bólu wywołanego obrzękiem, czasem pojawia się również ropa przy paznokciu.

 

U niemowlaka tak naprawdę niewiele potrzeba, żeby doprowadzić do choroby – wystarczy wspomniane usuwanie skórek, wrastanie paznokcia, uraz mechaniczny albo nawet długotrwałe ssanie palca. Przy podejrzeniu zanokcicy należy koniecznie udać się do pediatry. Innym podejrzanym objawem są niewielkie białe plamy na paznokciach u niemowlaka. Tego typu zmiany, zwłaszcza na paznokciach rąk, są dość częstym zjawiskiem i określa się je jako “zakwitanie”. Najprawdopodobniej są one objawem braku ważnych mikroelementów w dziecięcym organizmie i konieczna będzie zmiana diety.

 

Zaś sine paznokcie u noworodka czy starszego dziecka mogą wskazywać na nieprawidłowości krążenia. Dlatego też jeśli zaobserwujesz jakiekolwiek zmiany zabarwienia pazurków, nawet niepozorne białe plamki na paznokciach u niemowlaka, od razu skonsultuj to z pediatrą.

 

 

 

 

2018-06-05