Menopauza? Ruszaj do ginekologa!

Wizyta u ginekologa to nieodłączny element zdrowia każdej kobiety od okresu dojrzewania aż po okres senium. Ważnym jest, aby kobiety w okresie klimakterium wiedziały, że regularne badania nie są tylko przeznaczone dla kobiet w wieku rozrodczym, czy w okresie dojrzewania, ale też dla nich samych.

Należy wyraźnie podkreślić, że prawidłowe zachowania zdrowotne (regularne badania kontrolne u specjalistów, aktywny tryb życia oraz prawidłowa dieta i wykluczenie z niej używek) oraz udział w programach profilaktycznych mają znaczący wpływ i są najprostszym sposobem na nie tylko zapobieganie dolegliwościom czy chorobom a także pomagają we wczesnym wykryciu poważnych chorób, które na wczesnym etapie zdiagnozowania można wyleczyć całkowicie.

 

Regularne badanie się zmniejsza ryzyko zachorowalności na  najczęściej występujące choroby kobiece, tj. rak piersi oraz rak szyjki macicy.

 

Należałoby też wspomnieć kim jest lekarz ginekolog. W ogólnym pojęciu ginekolog to lekarz zajmujący się diagnozą i leczeniem nieprawidłowości w budowie i funkcjonowaniu kobiecych narządów płciowych, a także profilaktyką kontroli zdrowia kobiety. Brzmi poważnie, prawda? Musimy pamiętać, ze ginekolog to też człowiek, który odczuwa lęk, wstyd, ma gorsze i lepsze dni jak każdy z nas.


Hormony pod lupą.

Okres wystąpienia menopauzy zależy od wielu czynników. Przede wszystkim decydują o tym hormony takie jak: estrogeny i progesteron. Estrogeny w większej ilości produkowane są w okresie płodnym i mają pozytywny wpływ m.in na skórę, kości, natomiast podczas klimakterium ich produkcja znacznie się zmniejsza.  Kolejny z nich, progesteron odpowiada przede wszystkim za zapłodnienie i okres ciąży, wtedy też zwiększa się jego produkcja.

 

Zmniejszenie wytwarzania tych hormonów płciowych rozpoczyna okres menopauzy, który może trwać rok lub nawet dłużej. Ostatecznie w jajnikach produkowany jest jedynie androstendion, który w tkance tłuszczowej ulega przemianie do estronu, czyli bardzo słabego estrogenu. W okresie menopauzy następuje wiele zmian także w narządach i tkankach- skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, jajniki produkują coraz mniej estrogenów, które w coraz mniejszym stopniu działają ochronnie na kość. W związku z tym dochodzi do przewagi procesów osteolizy (niszczenia kości) nad osteogenezą (kościotworzeniem).

 

Ubytek masy kostnej wynosi średnio 2 – 3% na rok przez pierwsze 10 lat od menopauzy. W późniejszym okresie ulega zwolnieniu, jednak w dalszym ciągu postępuje. Konsekwencją utraty tkanki kostnej jest znacznie częstsza ilość złamań kości u starszych kobiet.

 

Po co się badać?

Zmiany jakie zachodzą w organiźmie i związane z tym objawy często są bagatelizowane przez kobiety, ale należy pamiętać, że to właśnie tak nasz organizm ,,przesyła” nam sygnał, że coś się z nim dzieje. Należy podkreślić, że bardzo często wiele chorób przebiega bezobjawowo w początkowej fazie rozwoju. Tak jest np. z rakiem szyjki macicy czy rakiem piersi, ale temu można zapobiec między innymi właśnie poprzez regularne badania- cytologię i mammografię lub USG piersi, czyli poprzez regularne wizyty u lekarza ginekologa.

 

A więc dlaczego kobiety nie chcą się badać?

Wizyta u ginekologa i związane z nią badania, dla wielu kobiet są zrozumiałe. Wiedzą, że jest to integralny element kontroli ich zdrowia, ale tutaj dochodzi też aspekt psychologiczny. To właśnie to, że ginekolog wkracza w intymną sferę życia kobiety poprzez zadawane szczegółowe pytania sprawia, że cała wizyta u ginekologa budzi u kobiety nie tylko wstyd, ale także strach.

 

Kobiety boją się, że podczas badania będą zadawane pytania prywatne, intymne, które są dla nich bardzo osobiste. Rozmowa na tematy prywatne wiąże się z obawami krytyki, ale też zaufaniem, że to co zostało powiedziane nie wyjdzie poza ramy relacji lekarz-pacjent, dlatego też pacjentki podczas wyboru własnego lekarza nie kierują się tylko jego doświadczeniem, ale także opiniami o nim samym np.: wśród swoich znajomych.


Badanie u ginekologa kiedy ten wkracza w intymną sferę życia nie jest łatwością dla pacjentki. Duży odsetek kobiet zdaje sobie sprawę z powinności badań profilaktycznych, ale w większości  przeważają pewne wątpliwości poprzez które kobiety nie pojawiają się u ginekologa.

 

Często nieregularność wizyt jest związana z przykrymi sytuacjami podczas poprzednich wizyt. Czasami traktowanie przedmiotowe, brak wyrozumiałości, niedelikatność podczas badania oraz niewyjaśnianie kobietom poszczególnych części badania powoduje ogromne uszczerbki psychiczne i prowadzi do całkowitej rezygnacji z badań. Jest to spowodowane zwyczajnie strachem.


Właśnie… jaki powinien być lekarz ginekolog zdaniem kobiet?

Rozmawiając wielokrotnie z pacjentkami na oddziale czy to położniczym czy ginekologicznym, często podejmowany jest temat jakimi cechami powinien odznaczać się lekarz. Dla większości wybór czy jest to lekarz- kobieta czy mężczyzna jest znaczący tak samo jak doświadczenie zawodowe czy wysoka kultura osobista tego lekarza.

 

Nie lada wyzwaniem dla ginekologów jest stworzenie bezstresowej atmosfery zwłaszcza, kiedy musi wkroczyć w tak poufną i krępującą sferę życia kobiet najpierw podczas wywiadu z pacjentką a następnie podczas badania. Kobieta oczekuje od lekarza nie tylko doświadczenia i profesjonalizmu, ale też delikatności, komunikatywności, poczucia bezpieczeństwa, taktu i zachowania szczególnej intymności.

 

Wiele też zależy nie tylko od samego lekarza, ale też od położnej, która asystuje lekarzowi lub też wykonuje samodzielnie badanie kobiety. Ważnym jest, aby pacjentki pamiętały, że wszystko co zostanie powiedziane, zostaje objęte tajemnicą lekarską i nie należy się bać takiego badania tylko zaufać osobie, która przeprowadza wywiad lub bada pacjentkę.

 

Kobieto! Pamiętaj! Jesteś piękną kobietą i dbaj o siebie - nie tylko o wygląd, ale przede wszystkim o swoje zdrowie! Nie bój się także pytać o to co Cię zastanawia i spędza sen z powiek, rozmawiaj z lekarzem, poproś położną o pomoc. Bądź świadomą i odpowiedzialną, bo nikt tak o Ciebie nie zadba, jak Ty sama.

 

 

 

 

2018-05-07