Jak stymulować zmysły malucha w czasie ciąży?

Ciąża to wyjątkowy czas zarówno dla dziecka, jak i matki. Oboje nie mogą się siebie doczekać. Czy jednak w czasie ciąży nie da mamie się wejść z dzieckiem w relację? Zacząć zabawy i stymulację malucha? Przeczytaj i dowiedz się, jak możesz pracować ze zmysłami swojego dziecka, jeszcze w trakcie jego życia płodowego!

Dotyk

Dotyk jest zmysłem, który wykształca się u płodu jako pierwszy.  Między 6 a 7 tygodniem życia dziecka nerwy i mięśnie zaczynają się synchronizować i razem pracować. Około 7 tygodnia ciąży maluch zaczyna mieć wrażliwe na dotyk usta, dłonie i stopy. Już w 12 tygodniu dotyk odczuwa cała twarz dziecka (zdarza się, że widzimy na zdjęciach USG dziecko, które trzyma kciuka w buzi. W rzeczywistości jednak odkrywa ono czucie dotyku dłoni na swoich policzkach).

 

Około 4 miesiąca będziesz mogła zauważyć, że Twoje dziecko reaguje na głaskanie, łaskotanie lub naciskanie na brzuch. W ten sposób możesz bawić się z maluchem jeszcze przed porodem. Zbudujesz tak też podwaliny dla Waszej pozytywnej relacji.

 

Aby jeszcze bardziej zbliżyć się do dziecka, spróbuj haptonomii. Jest to metoda opracowana w czasie II wojny światowej, która polega na komunikacji między rodzicami a płodem poprzez nadawanie sygnałów przez skórę brzucha. Jest to metoda budująca bardzo silne więzi między małym dzieckiem i jego rodzicami.

 

Słuch

Słuch jest zmysłem, który rozwija się bardzo szybko i jest stosunkowo bardzo rozwinięty w momencie porodu. Już w 3 tygodniu rozwijają pęcherzyki słuchowe, w 5 rozwinięte jest już ucho wewnętrzne, a w 7 dostrzec możemy na zdjęciach USG małżowinę uszną maluszka!

 

Jak się okazuje pomiędzy 4 a 5 miesiącem życia płodowego, dziecko reaguje na dźwięki. Jak wskazują badania z 1971 roku reakcja dziecka na głośny lub nagły dźwięk jest nawet szybsza niż reakcja matki!

 

Aby właściwie stymulować słuch dziecka należy właściwie dobierać dźwięki, jakie serwujemy naszemu dziecku. Na przykład jak wykazały badania przedstawione na kongresie położników i pinekologów w Rzymie przez profesora Clementsa, nawet muzyka klasyczna może mieć różny wpływ na maluchy. Jak się okazuje, słuchanie Vivaldiego lub Mozarta ma na dzieci kojący, uspokajający i rozluźniający wpływ. Jeśli zaś chodzi o słuchanie Beethovena czy Brahmsa, jest wręcz odwrotnie. Dźwięki stworzone przez tych kompozytorów sprawiają, że maluchy się irytują, są nerwowe i zaniepokojone.

 

Jeśli zależy Ci na wspieraniu rozwoju słuchu u dziecka oraz zapewnieniu mu komfortu, pamiętaj o tym, że płód preferuje dźwięki o niskiej częstotliwości. Dźwięki nagłe i głośne mogą być dla dziecka niezwykle stresujące. Dotykając brzucha poczujesz jak mały człowiek reaguje na konkretne dźwięki. Pamiętaj również, że najbliższym i najmilszym dziecku dźwiękiem jest głos bliskich i bicie Twojego serca. :)

 

Smak

Zmysł smaku jest w trakcie życia płodowego rozwinięty nawet lepiej, niż u dorosłego człowieka. Jak to możliwe? Otóż smak zaczyna rozwijać się w 7 tygodniu ciąży, kiedy to rozpoczyna się rozwój kubków smakowych. W 12 tygodniu dziecko nabywa umiejętność rozróżniania smaków. W 35 tygodniu życia płodowego dziecko odbiera niezwykle bogate wrażenia smakowe, dzięki rozwiniętym na całym języku (jego grzbiecie, dolnej powierzchni ale też na koniuszku) oraz na podniebieniu twardym oraz śluzówkach warg i szczęk kubkom smakowym. Nigdy później nie jesteśmy w stanie tak doskonale odczuwać i rozpoznawać smaków.

 

Przeprowadzane eksperymenty dowodzą, że nie tylko dzieciaki w wieku przedszkolnym przepadają za łakociami. Jak się okazuje, po sztucznym osłodzeniu wód płodowych, maluch był w stanie połykać ich nawet dwukrotnie więcej niż zazwyczaj. Jednakże po dodaniu do wód substancji o smaku gorzkim lub kwaśnym, płód zazwyczaj całkowicie odmawiał spożywania ich lub robił to bardzo niechętnie.

 

Stymulowanie zmysłu smaku u płodu, jest niezwykle ważne, gdyż ułatwi nam wprowadzanie pokarmów, gdy będzie już starsze. Dziecko bowiem zapamiętuje smaki, które poznało w trakcie ciąży i zazwyczaj po urodzeniu po prostu za nimi przepada. W związku z tym nie powinnyśmy się bać spożywać w ciąży ulubionych potraw, nawet tych pełnych przypraw (z zachowaniem umiaru, oczywiście).

 

Zapach

Choć zdaje się to nieprawdopodobne, dziecko już w łonie matki czuje i rozróżnia zapachy. Pierwsze zapachy zaczyna odczuwać około 7 miesiąca życia. Maluch może między innym wyczuć zapach jedzenia, ale przede wszystkim zaczyna czuć zapach swojej mamy. Jest to bardzo ważna umiejętność, gdyż dzięki niej, dziecko po urodzeniu rozpoznaje swoją mamę.

 

Po urodzeniu dziecko bez problemu dociera do piersi swojej mamy, a to wszystko za sprawą jej zapachu, który jest dokładnie taki jak zapach płynu owodniowego, w którym maluch dotychczas się znajdował.

Eksperyment Austriackich naukowców wykazał, że dzieci kilka dni po urodzeniu mają umiejętność rozróżnienia biustonosza matki, od czystego i od noszonego przez inną kobietę.

 

Aby więc wspierać rozwój zmysłu zapachu u dziecka, nie smaruj piersi zapachowymi płynami przed karmieniem, a najlepiej powstrzymaj się przez pierwsze dni po urodzeniu malucha od korzystania ze sztucznych zapachów.

 

Wzrok

Widzenie jest zmysłem, który najsłabiej rozwija się w czasie życia płodowego. Warunki, jakie płód ma w łonie matki nie dają mu zbyt dużych możliwości na rozwój, co nie znaczy, że go nie ma. Około 4 miesiąca życia maluch zaczyna reagować na światło. Zauważyć można, że ucieka bardzo jasnego światła, co często interpretowane jest jako strach.

 

Istnieją także hipotezy, które mówią, że płód w słoneczny dzień może widzeń pomarańczową poświatę w łonie matki lub że pod koniec ciąży jest w stanie odróżniać kształty, nie są to jednak potwierdzone informacje.

Wzrok to zmysł, który trudno nam stymulować w okresie ciąży. Możemy sprawdzić, czy nasze dziecko reaguje na świecącą się latarkę przyłożoną do brzucha, lecz w rzeczywistości wzrok faktycznie będzie kształtował się dopiero po urodzeniu się dzieciaczka.

 

2018-01-22