Jak kobieta może pogodzić ciążę ze świątecznym obżarstwem

Po raz pierwszy będziesz w ciąży podczas świąt Bożego Narodzenia? Poznaj zatem proste metody pozwalające na uczestniczenie przyszłej mamy w kulinarnym aspekcie tych dni. Bo pełen pokarmu stół to jeden z tradycyjnych elementów Wigilii i Bożego Narodzenia.

Ty podejmiesz decyzję, czy konsumować wszystkie potrawy wystawione na rodzinnym stole, czy spróbujesz tylko niektóre. Również ilość zjedzonych przez Ciebie potraw pozostanie Twoją decyzją.

 

Uprzedzamy jednak, że możesz się po świątecznym poczęstunku poczuć nieco gorzej. Nie musi to jednak wymagać od razu lekarskiej interwencji. Skorzystaj z kilku prostych i praktycznych metod przywracających organizmowi komfort po nie zawsze zdrowym, świątecznym jedzeniu.

 

Zaufaj wodzie! To tak prosta metoda, że aż zbyt często lekceważona. Odpowiednie nawodnienie organizmu może mieć zbawienny wpływ na układ trawienny kobiety w ciąży.

 

Jeszcze przed świątecznym posiedzeniem za suto zastawionym stołem wypij ze dwie szklanki ciepłej, przegotowanej wody. Spożywanie przegotowanej wody może Ci towarzyszyć podczas posiłków i po ich zakończeniu.

 

Staraj się również spożywać przed świętami i czasie świąt nieco większe ilości wody mineralnej niegazowanej, nawet trzy litry wody dziennie. Woda oczyści organizm z toksyn i ureguluje różne procesy metaboliczne. Poza tym, większa dawka spożytej wody może skutecznie zmniejszyć apetyt na znajdujące się na stole smakołyki. Jeśli zjesz ich w święta mniej niż zwykle, to na pewno unikniesz problemów z układem trawiennym.

 

Jeśli nie wyobrażasz sobie wypicia takiej ilości wody bez żadnych dodatków, to możesz troszkę poeksperymentować. Do wody możesz dodać odrobinę soku ze świeżo wyciśniętej, pożądanej przez organizm cytryny, o ile nie cierpisz na zgagę. Wówczas cytryna nie jest wskazana. Smak wody zmieni też dodany do niej plasterek imbiru, który jest doskonałym środkiem na nudności. Możesz też dodać do wody niesłodzony sok żurawinowy.

 

Na pewno doskonałe będą też ziołowe herbatki z rumianku, ale bez cukru. Jeśli nie dokucza Ci zgaga, to doskonale wpłynie na Twoje trawienie ziołowa herbatka z mięty

 

Woda ma tak zbawienny wpływ na organizm, ze przyniosą Twojemu organizmowi kąpiele w ciepłej, ale nie gorącej wodzie. Oczywiście, wodną terapię możesz urozmaicić dodatkiem olejków do kąpieli.

 

Po przejedzeniu zbawienny dla kobiety w ciąży jest odpoczynek. Najlepiej połóż się w łóżku na lewym boku, co zminimalizuje ewentualne dolegliwości gastryczne.

 

Pamiętaj też o zasadzie zawsze sprawdzającej się podczas spożywania posiłków. Jedz powoli świąteczne dania. Dzięki temu dłużej będziesz rozkoszować się ich smakiem, a na pewno zjesz ich wtedy dużo mniej niż podczas pośpiesznego połykania pokarmu.


Podobnie jak pośpieszne zajadanie pokarmu bardzo źle na układ trawienny wpływa niepokój, stres… Ze względu na swój stan unikaj typowo świątecznej, nerwowej krzątaniny i rozgardiaszu. Zachowaj spokój i opanowanie podczas świąt.

 

Oczywiście, Twoja świąteczna dieta będzie też uzależniona od preferencji organizmu. Jeśli masz zdiagnozowaną cukrzycę ciążową, to w czasie świąt powinnaś przestrzegać diety opracowanej przez dietetyka. Podobne musisz zwracać uwagę na skład potraw, jeśli nie tolerujesz mleka.

 

Wszystkim mamom, przyszłym mamom oraz – oczywiście – wszystkim położnym życzymy bardzo smacznych i udanych Świąt!

 

 

2015-12-14