Endometrioza. Czy dla kobiety to sytuacja bez wyjścia?

Endometrioza to choroba, o której stało się głośno w ostatnich latach. Każdego dnia przybywa pacjentek z taką diagnozą. Endometrioza jest często wspominana głównie ze względu na to, że może utrudniać zajście w ciążę. Warto więc dowiedzieć się o niej nieco więcej.

Mechanizm powstawania endometriozy nie został do końca wyjaśniony, mimo wielu teorii próbujących wyczerpująco opisać problem. Między innymi wskazuje się na ważny aspekt czynników genetycznych w powstawaniu endometriozy.


Endometrioza polega na, fachowo mówiąc, występowaniu błony śluzowej macicy poza jamą macicy. Chodzi więc o to, że komórki, które powinny występować tylko w macicy, występują również w innych miejscach. Efektem tego może być gromadzenie wydaliny miesiączkowej w miejscu ‘nowego’ występowania tych komórek.

 

Te niewłaściwe komórki (choć może powinno się mówić: komórki endometriozy) mogą pojawiać się w mięśniu macicy, jajowodzie, innych narządach płciowych na przykład na jajnikach oraz poza narządami płciowymi na przykład na przeponie czy jelicie grubym (takie dalsze umiejscowienie komórek endometriozy jest rzadziej spotykane). Im dalej od błony śluzowej macicy znajdują się jej komórki, tym bardziej zaawansowany jest stan endometriozy i tym samym może bardziej wpływać na funkcjonowanie organizmu kobiety.


Endometrioza może powodować wiele dolegliwości takich jak bóle w obrębie miednicy, bolesne miesiączkowanie, bolesne współżycie oraz niepłodność lub ograniczenie płodności. W przypadku występowania któregoś z tych objawów warto udać się do lekarza, który wykluczy lub potwierdzi endometriozę.


Na dzień dzisiejszy nie ma metody leczenia endometriozy, która likwidowałaby jej przyczynę. Istnieje jednak wiele sposobów, które mogą złagodzić dolegliwości bólowe oraz wspomóc kobietę w zajściu w ciążę. Jedną z dróg leczenia endometriozy jest leczenie farmakologiczne polegające na podawaniu leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych oraz leków hormonalnych, wyciszających działanie błony śluzowej macicy. Ważnym jest żeby planując leczenie uwzględnić plany prokreacyjne kobiety i jej sytuację życiową – u młodej osoby, która chciałaby w najbliższym czasie zajść w ciążę, stosowanie leków, które wywołają ‘pseudomenopauzę’ i zahamują jajeczkowanie, może nie być optymalne.


Drugą drogą leczenia endometriozy jest leczenie chirurgiczne, polegające na usunięciu ognisk endometriozy. Obecnie najczęściej dokonuje się tego poprzez laparoskopię, co minimalizuje powikłania pooperacyjne i umożliwia szybsze zajście w ciążę po zabiegu. Należy pamiętać, że usunięcie ognisk endometriozy z organizmu kobiety nie powoduje jej całkowitego wyleczenia – zwykle nawrót choroby rozpoczyna się po roku od ingerencji lekarskiej.


Dodatkowo istnieje wiele sposobów wspomagania kobiet w walce z objawami endometriozy. W celu niwelowania objawów bólowych zaleca się na przykład odpowiednio dobraną aktywność fizyczną. W celu wspomagania płodności kobiet z endometriozą, poza leczeniem chirurgicznym, często zalecana jest odpowiednia dieta czy na przykład stosowanie ziół i przypraw o działaniu przeciwzapalnym.


Walka z endometriozą to walka nierówna, ale to nie oznacza, że z góry przegrana. Wiele jest historii kobiet, którym udało się urodzić dzieci mimo endometriozy. Z pewnością ważne jest, żeby się nie poddawać i we współpracy z lekarzem oraz ewentualnie innymi specjalistami z dziedziny medycyny takimi jak na przykład dietetyk, realizować założony plan terapeutyczny.

 

2017-10-29