Czym są testy ciążowe?

Testy ciążowe są ogólnodostępne i bardzo łatwe w użyciu. Przede wszystki, dają szybko wiarygodny wynik, który moze potwierdzić ciążę. Co więcej warto wiedzieć o testach ciążowych?

Pierwszy nowożytny test ciążowy opracowany został w 1927. Selmar Aschheim i Bernhardt Zondek podawali myszy zastrzyk zawierają 0,4 ml moczu ciężarnej kobiety. Badanie było wbrew pozorom skuteczne, bo po kilku dniach naukowcy przeprowadzali sekcję zwłok myszy i obserwowali, czy pojawiło się przekrwienie rogów macicy oraz czy istnieją krwotoczne pęcherzyki w jajnikach. Taki był poczatek testów ciążowych...
 
Współczesne testy ciążowe opierają się na wykazaniu obecności gonadotropiny kosmówkowej (HCG) - hormonu białkowego produkowanego przez rozwijający się trofoblast a obecnego we krwi i wydalanego z moczem ciężarnej. Stężenie tego hormonu rośnie od chwili zagnieżdżenia się zapłodnionego jaja w śluzówce macicy. Według informacji producenta dokładność jest bliska 100%.

 

Przed wykonaniem testu ciążowego należy sprawdzić jego czułość, która jest wyrażona w IU/l. Jeżeli wrażliwość testu:
- jest mniejsza od 500 IU/l to jest on dodatni od 10-go dnia od zapłodnienia
- wynosi 500-800 IU/l to jest on dodatni od drugiego tygodnia po zapłodnieniu
- wynosi 1000 IU/l to jest on dodatni dopiero od 3-go tygodnia po zapłodnieniu

 

Jeśli znamy datę pierwszego dodatniego testu ciążowego oraz jego czułość to można dość dokładnie określić datę zajścia w ciążę a tym samym termin porodu.
 
Stosując domowy test ciążowy, pamiętaj, że nie zastępuje on konsultacji i badania lekarskiego wykonywanego przez specjalistę. W przypadkach kiedy wynik testu będzie pozytywny, niezbędne jest jego potwierdzenie przez wykonanie badania lekarskiego. Jeżeli wynik jest negatywny, a jeszcze nie pojawiła się miesiączka należy również zgłosić się do lekarza w celu wykrycia przyczyny opóźnienia miesiączki.

 

Koszt ciążowego testu domowego wynosi od kilku do kilkunastu złotych. Testy potwierdzające ciąże można kupić w każdej aptece bez recepty lub w sklepach internetowych.
 
Domowe testy ciążowe:

płytkowy - wymagający zebrania moczu do naczynia, pobrania 5 kropli moczu i umieszczenia ich w odpowiedniej płytce pomiarowej, Płytkowy test ciążowy przeznaczony jest do samodzielnego wykonania w domu, tym samym zapewnia prywatność i daje możliwość uzyskania niemal natychmiastowego, łatwego do odczytania wyniku. Czas oczekiwania to zazwyczaj 5 minut.


strumieniowy - wystarczy go umieścić na kilka sekund pod strumieniem moczu, na wynik testu czeka się od 1 do 5 minut, jest wyjątkowo łatwy i szybki do przeprowadzenia, nie wymaga zbierania moczu i może być wykonany o każdej porze. W przypadku testu strumieniowego nie jest potrzebne używanie pojemnika na mocz ani pipetki. Patyczek testu posiada ochraniającą go, plastikową nasadkę, która redukuje możliwość wystąpienia błędu oraz umożliwia oddanie moczu bezpośrednio na końcówkę absorbującą. Z testem strumieniowym wykrycie ciąży jest po prostu bardzo łatwe.

 

paskowy - wymagający pobrania moczu do naczynia i umieszczenia w nim specjalnego paska z antyciałami hCG, Aby wykonać test paskowy należy pobrać określoną ilość moczu do czystego naczynia, a następnie zanurzyć w nim pasek testu. Test paskowy nie posiada żadnej ochraniającej go nasadki, w którą zaopatrzone zostały testy strumieniowe (patyczki) oraz płytkowe. Dlatego tez możliwość wystąpienia błędu jest nieco większa.
 
Bez względu na to jaki domowy test ciążowy zastosujemy należy rano, tuż po wstaniu z łóżka, nie pijąc wcześniej żadnych płynów, oddać niewielką ilość moczu do jakiegoś naczynia. Następnie w zależności od rodzaju testu umieścić np. kilka kropel moczu w przeznaczonym do tego okienku kontrolnym. Wynik, pojawienie się lub niepojawienie niebieskiego lub różowego prążka (kolor zależny od rodzaju testu), otrzymujemy po około kilku minutach (czas zależny od rodzaju testu).
 
Jeśli wynik jest pozytywny kobieta najprawdopodobniej jest w ciąży i powinna udać się do lekarza ginekologa. Jeśli wynik jest negatywny, a od zatrzymania miesiączki minęło mniej niż 6 tygodni, należy powtórzyć test po 1-2 tygodniach. Jeśli wynik nadal jest negatywny kobieta prawdopodobnie nie jest w ciąży, istnieje bowiem wiele przyczyn opóźnienia miesiączki.
 
Laboratoryjny test moczu

Test ten podobnie jak domowy test ciążowy wykrywa hormon hCG w moczu z dokładnością bliską 100% już w okresie 7-10 dni po zapłodnieniu. W odróżnieniu od testu domowego wykonywany jest przez specjalistę. Test przeprowadzony w gabinecie lekarskim zazwyczaj wymaga stosowania pierwszego rannego moczu a wynik uzyskuje się po kilku godzinach.
 
Laboratoryjny test krwi
Test ten również wykrywa hormon hCG z surowicy krwi ale może wykryć ciążę właściwie ze 100% dokładnością już w tydzień po zapłodnieniu. Poprzez pomiar dokładnej zawartości hCG we krwi, która zmienia się wraz z rozwojem ciąży test ten pomaga w ustaleniu wieku ciąży. Czasami lekarz może zalecić przeprowadzenie zarówno testu moczu, jak i krwi, by być podwójnie pewnym diagnozy.

 

2016-04-10