Czy ustępowanie miejsca kobiecie ciężarnej to niepotrzebna fanaberia?

Temat, który potrafi poróżnić lub zjednoczyć, na który każdy ma swoją opinię – ustępowanie miejsca ciężarnym. Różne akcje społeczne są przeprowadzane w celu przypominania społeczeństwu o ustępowaniu miejsc kobietom w ciąży. Mimo to często słyszy się skargi od kobiet, że nikt im miejsc w kolejkach ani w komunikacji miejskiej nie ustępuje. Padają oskarżenia o znieczulicę i złośliwość. Z drugiej strony słyszymy o matkach, które wpychają się do kolejki bez jakiegokolwiek ostrzeżenia, zachowują ordynarnie i niegrzecznie, usprawiedliwiając się, że przecież są matkami i im się to należy. Jak to w końcu jest? Czy powinniśmy zawsze ustępować miejsca kobietom ciężarnym? Jeśli tak to dlaczego? Co takiego szczególnego dzieje się z organizmem kobiety w ciąży, że nie jest w stanie ustać na nogach w kolejce? I wreszcie, czy ciężarne powinny się domagać ustępowania miejsc, czy może czekać cierpliwie aż ktoś się nad nimi zlituje?

Jeśli chodzi o zmiany w organizmie kobiety to zachodzą one już od pierwszych tygodni ciąży i mogą powodować trudności z wykonywaniem codziennych czynności. Częstość pracy serca ulega przyspieszeniu o 10-15 uderzeń na minutę. Zwiększa się również objętość krwi i pojemność minutowa serca.

 

Dodatkowo, naczynia krwionośne podczas ciąży rozszerzają się i ciśnienie tętnicze krwi zmniejsza się. Przepływ krwi przez narządy zwiększa się. To nie koniec perturbacji: w ciąży ze względu na nierównomierny przyrost objętości osocza i erytrocytów dochodzi do fizjologicznej niedokrwistości ciężarnych.

 

Również w układzie oddechowym kobiety w ciąży dochodzi do wielu zmian. Przepona unosi się przesuwana przez powiększającą się macicę. Całkowita pojemność płuc ulega z tego powodu zmniejszeniu. Wzrasta ilość oddechów i zużycie tlenu. Wszystkie te zmiany mogą spowodować zjawisko „hiperwentylacji ciężarnej”.

 

Do tego dochodzą w pierwszym etapie ciąży mdłości i osłabienie, poczucie ciągłego zmęczenia. W późniejszych miesiącach mogą z kolei pojawić się obrzęki spowodowane zatrzymywaniem wody w organizmie czy zwiększone parcie na pęcherz spowodowane powiększającą się macicą. Jak widać zmian jest wiele i nawet kobieta będąca w pełni fizjologicznej ciąży, nie chorująca na żadne choroby odczuje przynajmniej część dolegliwości. Wszystkie zmiany, które zachodzą w organizmie mogą również powodować zaburzenia równowagi kobiety ciężarnej i zwiększać jej podatność na upadek.

 

Skoro mamy już wyjaśnione, skąd wziął się w ogóle pomysł traktowania ciężarnych jako osób o szczególnych potrzebach, przejdźmy do tego czy miejsca trzeba ustępować. Nikt nas do tego nie może zmusić ani nam tego nakazać. Natomiast wiedząc o tym z jakimi trudności zmaga się kobieta w ciąży, myślę, że zawsze powinno się tego miejsca ustąpić.

 

Na pewno trzeba ustąpić miejsca jeśli stoimy w kolejce do kasy, która jest kasą pierwszeństwa dla kobiet ciężarnych oraz jeśli w komunikacji miejskiej siedzimy na miejscu specjalnie oznakowanym dla osób „uprzywilejowanych”. Miejsca powinno się również ustąpić zawsze w kolejce do pobrania krwi z tego prostego powodu, że kobiecie w ciąży na czczo może być dużo ciężej niż zwykłej osobie.

 

O to, by kobiety w ciąży miały pierwszeństwo przy pobieraniu krwi powinien zadbać personel przychodni. Warto też pamiętać, że nie ustępując miejsca w komunikacji miejskiej narażamy kobietę nie tylko na stanie i zmęczenie z tym związane ale w przypadku silniejszego hamowania również na ryzyko utraty dziecka spowodowane upadkiem.


A co zrobić, jeśli stoimy będąc w ciąży w kolejce albo jedziemy autobusem i nikt nas i naszego brzucha nie zauważa? Oczywiście można się denerwować i przyjąć z góry, że jest to spowodowane znieczulicą, a osoby wokół celowo odwracają wzrok. Takie podejście niewiele nam jednak przyniesie. Najlepiej jest spokojnie podejść na przód kolejki lub do osoby zajmującej oznaczone miejsce w autobusie i poprosić o ustąpienie ze względu na ciąże.

 

Stojąc w kolejce nie zawsze człowiek odwraca się do tyłu by zauważyć czy nie ma tam jakiejś ciężarnej. Tak samo jadąc autobusem po pracy i będąc zajętym swoimi myślami czy czytaniem książki. Dlatego będąc w ciąży warto przełamać wstyd i zwyczajnie zagadać, a często życzliwość z jaką się spotkamy może nas zadziwić.

 

  

 

 

2018-06-18